×

15 zdjęć, które przekonają Cię, że warto dbać o plecy

O kręgosłupie i swoim zdrowiu przypominamy sobie dopiero, gdy ból i inne dolegliwości zaczynają się nasilać. Nie czekaj jednak aż rozwiną się u Ciebie jakieś poważne schorzenia kręgosłupa. Zacznij dbać o siebie i swoje plecy już teraz. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Przygotowałam serię zdjęć, które obrazują uciążliwe schorzenia kręgosłupa. Mam nadzieję, że przekonają Cię do zmiany trybu życia i korygowania postawy ciała na każdym kroku

KIFOZA

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe, hiperkifoza) – to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. Nieleczona kifoza może nie tylko się pogłębić i doprowadzić do powstania garbu, ale również do problemów z oddychaniem.

Najczęstszą przyczyną kifozy jest utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, tj. długotrwałe przebywanie w pozycji pochylonej. Może się do niej przyczynić również inna wada kręgosłupa – skolioza.

4 szybkie ćwiczenia na proste plecy. Dzięki nim przestaniesz się garbić!

#1

#2

#3

LORDOZA

Lordoza pogłębiona (hiperlordoza) – to wada kręgosłupa polegająca na nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej (bądź szyjnej).

Często jest związana z osobniczą budową kręgosłupa i ustawieniem kości krzyżowej. Jej przyczyną może być również nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu, słabe mięśnie, a nawet zaawansowana ciąża. Z kolei do pogłębionej lordozy szyjnej mogą prowadzić nieumiejętnie wykonywane ćwiczenia.

5 przerażających zmian, które zachodzą w ciele, gdy siedzisz przez 8h dziennie

#4

#5

#6

SKOLIOZA

Skolioza kręgosłupa – to boczne skrzywienie kręgosłupa, będące trójpłaszczyznową deformacją kręgosłupa polegającą na bocznym wygięciu w płaszczyźnie czołowej, odchyleniu w płaszczyźnie strzałkowej oraz odcinkowej rotacji osiowej.

Może być wrodzona lub nabyta. W tym drugim przypadku, najczęściej pojawia się pod wpływem nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, dźwigania ciężkich siatek w jednej ręce albo torby na jednym ramieniu, a także brak aktywności fizycznej. Również zwyrodnienie stawów międzykręgowych zwiększa ryzyko rozwoju tej wady kręgosłupa.

86-letnia kobieta bez pomocy lekarzy wyleczyła poważną skoliozę i odmieniła swoje ciało

#7

#8

#9

OSTEOPOROZA KRĘGOSŁUPA

Osteoporoza jest chorobą kości, która rozwija się latami i szybko atakuje kręgosłup. Prowadzi do odwapnienia kręgów i zmniejsza ich funkcjonalność. Kości stają się porowate i kruche (łamią się nawet bez silnego urazu). Może dojść do tzw. złamania kompresyjnego, czyli zmiażdżenia najsłabszego z odwapnionych kręgów pod wpływem nacisku przez przylegające do niego kręgi. Prowadzi to do zniekształcenia postury ciała, skrzywienia kręgosłupa oraz obniżenia wzrostu chorego.

W większości przypadków, osteoporoza dotyka kobiety po okresie menopauzy. Głównymi przyczynami tego schorzenia są brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej i dieta uboga w wapń i witaminę D3.

7 czynności, które niszczą kręgosłup. Ich skutki odczujemy dopiero na starość!

#10

#11

#12

HALUKSY

Haluks (hallux, halluks, paluch koślawy) – to choroba zwyrodnieniowa, która objawia się deformacją pierwszego stawu śródstopno – paliczkowego, co powoduje duży ból i trudności w chodzeniu. Paluch zaczyna się bowiem odchylać w kierunku zewnętrznej części stopy i przestaje być dla niej solidnym podparciem. W dodatku zakres ruchu u jego podstawy ulega ograniczeniu a przodostopie – poszerzeniu. Dzieje się tak w wyniku osłabienia tkanek, braku stabilności w stawach skokowych oraz przez obniżenie elastyczności mięśni i ścięgien.

Haluksy, to odzwierciedlenie stanu naszego kręgosłupa. Są wynikiem nieprawidłowego rozłożenia nacisku naszej masy ciała na podłoże. Mają zazwyczaj podłoże genetyczne, ale samą wadę pogłębiają: nieodpowiednie obuwie, urazy mechaniczne, otyłość oraz wady postawy i strojący tryb życia.

4 domowe sposoby na walkę z haluksami. Nie dopuść do bolesnej operacji!

#13

#14

#15

Schorzenia kręgosłupa są bolesne i bardzo uciążliwe. Warto zatem zadbać o siebie, aby nie dopuścić do rozwinięcia się tych dolegliwości

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować