Siedzenie przez większość czasu w ciągu dnia może Cię zabić! Wyniki badań są zaskakujące
Obecnie wielu z nas zawodowo związanych jest z pracą przy użyciu komputera albo w pozycji siedzącej. Wiele godzin spędzonych przy biurku oraz brak zmiany ułożenia ciała nie wpływa na nas dobrze. Nowe badanie, opublikowane w Annals of Internal Medicine, wykazało, że długotrwałe siedzenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci!
Siedzący tryb życia i jego zagrożenia dla zdrowia
Siedzący tryb życia jest definiowany jako rodzaj stylu życia, w którym dana osoba nie zapewnia sobie regularnej aktywności fizycznej. Niestety, kiedy nie ruszamy się wystarczająco dużo, to naszemu zdrowiu grożą poważne konsekwencje.
Według Światowej Organizacji Zdrowia około 2 milionów zgonów rocznie przypisuje się bezczynności fizycznej. Te wyniki spowodowały, że bezczynność fizyczna znalazła się na liście dziesięciu głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na świecie.
Badania wykazały, że długie godziny siedzenia wiążą się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, raka okrężnicy, depresji i lęków, nadciśnienia tętniczego oraz otyłości. Nic więc dziwnego, że nawet przeciętnie aktywni ludzie żyją dłużej od tych, którzy stronią od ruchu. Jak więc skumulowane efekty długotrwałego siedzenia mogą zwiększyć ryzyko zgonu?
Badania
Zespół badawczy przeprowadzał badanie dotyczące siedzącego trybu życia przez pięć lat. Wzięło w nim udział aż 7985 osób w średnim wieku. Wśród nich mierzony był czas spędzany na siedząco.
Na podstawie całkowitego czasu spędzanego w pozycji siedzącej każdego z uczestników, podzielono ich na dwie kategorie. Ci, których czas siedzenia wynosił mniej niż 750 minut dziennie, znajdowali się w grupie o mniejszym obciążeniu, podczas gdy osoby siedzące ponad 750 minut dziennie umieszczono w drugiej grupie.
Wyniki badań i ich znaczenie
Wyniki badań wykazują, że zarówno całkowity czas siedzący, jak i długie, nieprzerwane okresy siedzenia wiązały się ze zwiększonym ryzykiem śmierci. Ustalenia te podkreślają znaczenie całkowitej ilości czasu spędzanego na siedzeniu, a także zagrożeń dla zdrowia związanych z akumulacją krótkich okresów braku aktywności w czasie dnia.
Wyniki zespołu badawczego zawierają również dane, które mówią o tym, jak często powinniśmy robić sobie przerwy podczas siedzenia.
Aby nie narazić się na problemy zdrowotne oraz podwyższone ryzyko zgonu powinniśmy robić sobie przerwy nie dłużej niż po 90 minutach siedzenia. Robiąc sobie przerwę na odrobinę ruchu co około 30 minut możesz uchronić się przed zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z długotrwałego siedzenia. Niemniej jednak, ustalenia zespołu badaczy jasno pokazują, że nawet akumulacja krótkich okresów fizycznej bezczynności w czasie dnia może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Jaki z tego morał?
Ciało ludzkie miało się poruszać, a nie „zalegać na kanapie” albo kurczyć się przy biurku. Musisz dostarczyć organizmowi ruchu i odrobiny aktywności fizycznej, aby spróbować wygrać trwającą wojnę z czasem, który pozostał Ci na tej planecie. Pamiętaj, ruch to Twój sojusznik!