×

Skrzywienie boczne kręgosłupa, czyli błąd uniesionego biodra lub barku

Skrzywienie boczne może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, bowiem może rzutować na dysfunkcje całego organizmu. Problem jest bardzo poważny, ponieważ szacuje się, że skrzywienie boczne kręgosłupa występuje u 2-3% dzieci (odejście kręgosłupa od jego prawidłowej krzywizny jest większe niż 10 stopni), nie mówiąc już o osobach dorosłych – im wcześniej pojawia się problem, tym szybciej narasta i trudniej się go leczy. Jak powstaje, jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić?

Skrzywienie boczne kręgosłupa

Kiedy przyjrzysz się osobom pracującym za biurkiem, zauważysz, że na przemian zaokrąglają i przeprostowują plecy szukając „dogodnej pozycji” dla swojego organizmu. Kiedy już żadna z tych pozycji nie przynosi im ukojenia, przyjmują trzecią, jeszcze mniej efektywną pozycję, która prowadzi skrzywienia bocznego kręgosłupa, które nie jest niczym innym jak próbą ustabilizowania zmęczonego już kręgosłupa. W tym celu przenoszą ciężar na jeden z boków, unoszą biodro albo opuszczają jeden z barków. Skrzywieniu bocznemu, które objawia się uniesionym barkiem, sprzyja także noszenie ciężkiej torby na jednej stronie.

Znasz to z autopsji, a może widziałeś kogoś, kto zmaga się z tym problemem?

Skrzywienia bocznego kręgosłupa – konsekwencje

Skrzywienie boczne niesie za sobą uproszczając te same konsekwencje, co długie przebywanie w pozycji zgarbionej lub pogłębionej lordozie.

  • zniekształcenie klatki piersiowej
  • bóle odcinka lędźwiowego
  • zaburzenia równowagi mięśniowej
  • ograniczenia ruchu tkanek
  • w skrajnych przypadkach zakłócenia równowagi między połowami ciała
  • niedobór wzrostu
  • zmniejszoną wydolność oddechową
  • krążeniową
  • zmiany zwyrodnieniowe czy oporne na leczenie bóle

Skrzywienie boczne kręgosłupa może objawiać się podczas marszu, kiedy to stopa odkręca się niczym kacza łapa, ale także również podczas wykonywania przysiadów, kiedy to dana osoba pochyla się na jeden z boków.

Skrzywienie boczne kręgosłupa – leczenie

Leczenie skrzywienia bocznego trwa najczęściej wiele lat i opiera się na regularnych kontrolach stanu czynnościowego. Polega między innymi na rozciąganiu przykurczonych i wzmacnianiu osłabionych grup mięśniowych, mobilizacji kręgosłupa, klatki piersiowej, a zwłaszcza samodzielnej korekcji postawy, która ma kluczowe ćwiczenia – same ćwiczenia nic nie dadzą, jeśli przez resztę czasu nie będziemy uważać na prawidłową postawę. Cięższe przypadki skolioz wymagają leczenia operacyjnego, które polega na usztywnieniu kręgosłupa metalowymi implantami i przeszczepami kostnymi.

Źródła: "Skazany na biurko" dr Kelly Starrett, www.medonet.pl
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować