Kategorie PoradySchorzenia

Skurcze – przyczyny, objawy i domowe sposoby na zwalczenie problemu

Wiele osób skarży się na skurcze mięśni, który jest zwykle odpowiedzią na nadmierny wysiłek, ból lub zmęczenie. Zdarza się jednak, że skurcze są objawem poważnej choroby ogólnoustrojowej lub neurologicznej.

Czym jest skurcz?

Skurcz mięśni jest nagłą, mimowolną zmianą długości lub napięcia mięśnia wywierającą siłę mechaniczną na miejsca przyczepu mięśnia lub wokół narządu otoczonego przez mięsień okrężny. Skurcz często jest bolesny. Może obejmować zarówno mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za ruch i pionową postawę ciała, jak mięśnie gładkie (np. przełyk). Dzisiaj skupimy się na grupie skurczów zależnych od naszej woli, czyli skurczach mięśni szkieletowych…

Skurcze – przyczyny, objawy i domowe sposoby na zwalczenie problemu
Youtube

Skurcze mięśni szkieletowych – przyczyny

Szczególnym przypadkiem skurczu jest tzw. kurcz (często nazywane po prostu skurczem), czyli nagłe, niezamierzane skrócenie mięśnia, któremu najczęściej towarzyszy ból i ograniczenie ruchomości danej części ciała. Do przyczyn kurczów należą takie objawy, jak:

  • urazy
  • długotrwałe zmęczenie
  • stres
  • niedobór wapnia, potasu lub magnezu (dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej wynosi odpowiednio: 1000, 4700 i 400 mg)
  • niedotlenienie mięśni

Skurcze mogą wystąpić zarówno podczas uprawiania sportu, kiedy dochodzi do przepracowania mięśni, jak i podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności – zwłaszcza w połączeniu z niedoborem wapnia, magnezu lub potasu, niewłaściwą dietą czy zaburzeniami gospodarki wodnej.

Skurcze – przyczyny, objawy i domowe sposoby na zwalczenie problemu
Freepik

Domowe sposoby na skurcze mięśni szkieletowych

Kiedy dopadnie nas skurcz, wiele osób odruchowo rozciąga boleśnie przykurczony mięsień za pomocą dłoni – tyczy się to zwłaszcza skurczów łydki. Warto mieć jednak świadomość, że ulgę w tym przypadku przyniesie również zwykłe rozmasowanie bolesnej okolicy. W końcu chodzi o to, żeby rozluźnić spięty niezależnie od nas mięsień. Kiedy już zażegnamy ból, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co mogło go wywołać, i jak zapobiec skurczom w przyszłości. Należy przede wszystkim zapewnić sobie odpowiednio dużo umiarkowanego ruchu i zadbać o rozciąganie mięśni. Zaleca się również pić przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie, która dostarczy nam niezbędnych pierwiastków.

Przyczyny neurologiczne skurczów

Ruchy mięśni szkieletowych są odpowiedzią na impulsy neurologiczne, które tworzą się w korze mózgowej. Kiedy dochodzi do zaburzeń dotyczących białek, które biorą udział w przekazywaniu potencjału czynnościowego pomiędzy korą mózgową, a efektorem mięśniowym, mogą wystąpić problemy zdrowotne, do których zalicza się objawy nieprawidłowej kurczliwości mięśni. Żeby lepiej to zobrazować, podamy przykład. Takim przykładem może być niemowlę ze wzmożonym napięciem mięśniowym, które jest efektem nieprawidłowych czynności nie w pełni wykształconej kory mózgowej dziecka. Często niezbędna jest w takim przypadku zalecona przez neurologa rehabilitacja. Jej celem jest przede wszystkim wspomożenie pracy kory mózgowej odpowiedzialnej za reakcje mięśniowe.

Nagranie skurczu łydki, które obiegło sieć

Skurcz rzadko kiedy jest tak mocny, że wyraźnie widać go gołym okiem. Tym razem było jednak zupełnie inaczej… Do sieci trafiło nagranie, na którym widać potworny skurcz łydki. Jak mówi tytuł, skurcz nastąpił niedługo po treningu. Krótkie nagranie zostało zarejestrowane w samochodzie. Nikomu nie życzymy takiego skurczu…

Źródła: www.spine.org
Fotografie: pl.freepik.com