×

3 sposoby na ból głowy, które poleca fizjoterapeuta. Mogą być powiązane z kręgosłupem

Prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu odczuwał silny ból głowy, który utrudniał codzienne funkcjonowanie. Najczęściej ma on charakter napięciowy i towarzyszy mu ból oraz sztywność karku. W tego typu dolegliwościach pomoże fizjoterapeuta. Poznaj trzy sposoby na ból głowy, dzięki którym poczujesz ulgę i zapobiegniesz jego nawrotom.

Sposoby na ból głowy są zależne od rodzaju i przyczyn ich powstawania

Rodzaje bólów głowy:
– napięciowe,
– migrenowe,
– klasterowe.

Napięciowe bóle głowy

Mogą mieć różne pochodzenie oraz obraz kliniczny, dolegliwości bólowe są mniej lub bardziej regularne, mają różny czas trwania. Składa się na niego wiele bodźców.

Pochodzenie samego bólu nie jest do końca znane, ale prawdopodobnie jest to skutek jednoczesnego, nieprawidłowego działania czynników:
– fizjologicznych,
– biologicznych,
– psychologiczno-społecznych.

Napięciowy ból głowy dotyczy głównie kobiet w wieku ok. 25-30 lat.

Migrena

Charakteryzuje się występowaniem napadowych bólów głowy oraz innych objawów towarzyszących, które trwają łącznie od kilku do kilkudziesięciu godzin (nawet do 72 godzin!).

Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne, chociaż atak może wystąpić np. w przypadku pojawienia się miesiączki bądź sytuacji stresowych.

Klasterowe bóle głowy

To bóle samoistne, w których problem stanowi sam ból w okolicach głowy. Zaliczamy je do tzw. trójdzielno-autonomicznych bólów głowy, które atakują jednostronnie w obrębie nerwu trójdzielnego z dodatkowymi symptomami autonomicznymi.

Bóle głowy mogą też towarzyszyć innym jednostkom chorobowym, jak np. grypa, zapalenie zatok, kręcz szyi, a nawet guz mózgu.

Zanim zaczniesz stosować sposoby na ból głowy udaj się do specjalisty

Wizyta u lekarza bądź fizjoterapeuty zawsze powinna wiązać się z przeprowadzeniem dokładnego wywiadu na temat dolegliwości pacjenta. Ma to na celu przede wszystkim wykluczenie poważnych chorób, którym towarzyszy ból głowy.

Dopiero postawienie właściwej diagnozy może być podstawą do opracowania indywidualnego planu leczenia. Jego podstawą jest terapia fizyczna, która, jak udowodniono:
– zmniejsza intensywność, częstotliwość i czas trwania bólu głowy,
– zmniejsza potrzebę zażywania leków przeciwbólowych,
– poprawia funkcjonalność i mobilność szyi,
– poprawia ogólną jakość życia.

Sposoby na ból głowy, które proponują fizjoterapeuci:

#1 Terapia manualna

Sprawdzone techniki mają na celu złagodzenie sztywności stawów i mięśni, zwiększenie ruchliwości głowy i szyi, zmniejszenie napięcia mięśni i skurczów oraz poprawę wydajności mięśni. To wszystko przekłada się na skuteczne zlikwidowanie bólu głowy.

#2 Ćwiczenia

Badania wykazały, że różnego rodzaju ćwiczenia zmniejszają ból, poprawiają wytrzymałość, zmniejszają stan zapalny i wspierają ogólne leczenie.

Zalecenia są różne w zależności od rodzaju i przyczyny bólu głowy.

Indywidualne programy ćwiczeń domowych są istotną częścią planu leczenia.

#3 Edukacja

Wydaje się mało istotna przy bólu głowy. Jednak jest równie ważna, jak przy uświadamianiu pacjentów mających inne schorzenia.

Strategie edukacyjne obejmują:
a) identyfikację wysoce zindywidualizowanych czynników wyzwalających ból:
– dieta,
– nawodnienie,
– postawa ciała,
– tryb życia,
– stres,
– sen;
b) szeroką gamę technik relaksacyjnych.

Tylko znalezienie przyczyny bólu głowy i zmiana niezdrowych nawyków pozwoli zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować te dolegliwości

Powyższe sposoby na ból głowy, to w zasadzie trzy filary, które prowadzą do lepszej jakości życia.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować