Kategorie PoradySchorzenia

5 naturalnych, sprawdzonych i skutecznych sposobów na zażegnanie bólu pięty

Ból pięty odczuwalny na dole pięty lub w łuku stopy potrafi być nieznośny do tego stopnia, że swobodny chód staje się praktycznie niemożliwy. Jeśli się z nim zmagasz lub zmagałeś, prawdopodobnie potwierdzisz, że ból zwykle jest najgorszy rano, kiedy to stawiamy pierwsze kroki. Jak sobie z nim radzić?

Ból pięty – przyczyny

Przyczyn bólu pięty może być wiele. Zwykle jest wywołany urazami, skręceniami, uszczypniętymi nerwami, złamaniami, nadwagą, przypadkowym uderzeniem stopą o twardą powierzchnię, noszeniem źle dopasowanego obuwia czy też różnego rodzaju schorzeniami, jak zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie powięzi podeszwy, dna moczanowa czy zapalenie stawów lub ścięgien.

Choć ból pięty z reguły nie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, potrafi być bardzo dokuczliwy, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

sposoby na ból pięty
Flickr

Poznaj 7 sposobów na zażegnanie bólu pięty

W celu złagodzenia bólu pięty pomóc mogą Ci niektóre z domowych środków lub też zmiana stylu życia. Jeśli jednak to nie pomoże, a ból pięty zacznie być dla Ciebie nieznośny, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem.

#1 Okład z lodu

Okłady z zimnych kostek lodu należą do kategorii miejscowych zabiegów zimnoleczniczych. Zabiegów, które mogą sprawdzić się również w przypadku leczenia bólu pięty. Obniżenie temperatury złagodzi stany zapalne i ból. Lód może pomóc również w przypadku leczenia powięzi podeszwy, ostrogi kostnej czy zapalenia ścięgien stóp. W tym celu należy umieścić pokruszony lód w plastikowej torbie, która pomoże Ci zapobiec odmrożeniom, a następnie nałóż ją na bolącą piętę robiąc w tej sposób zimny kompres. Owiń worek i stopę bawełnianym ręcznikiem. Pozostaw na 15 minut. Zabieg możesz powtarzać kilka razy dzienni.

sposoby na ból pięty
Flickr

#2 Olej z ryb

Olej z ryb sprawdzi się jako środek bólowy i środek zmniejszający sztywność mięśni w przypadku gdy źródłem bólu jest ostroga kostna lub zapalenie stawów. Z pomocą w tym przypadku przychodzą wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i kwasy EPA. Przyjmowanie suplementów w skład których wchodzi olej z ryb nie jest zalecane w przypadku przyjmowania leków na cukrzyce lub też leków odpowiedzialnych za rozrzedzanie krwi.

#3 Masaż

Co prawda masaż w tym przypadku bardzo często nie metodą na trwałe zażegnanie problemu. Nie mniej jednak może szybko i skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe poprzez rozluźnienie mięśni, poprawę krążenie i zmniejszenie sztywności tkanek. Do masażu użyj dowolnego oleju. Masuj piętę kiedy tylko poczujesz taką potrzebę. Zaleca się masaż zwłaszcza przed snem.

5 naturalnych, sprawdzonych i skutecznych sposobów na zażegnanie bólu pięty
Flickr

#4 Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające wzmacniają ścięgna i mięśnie stopy, co ma ogromne znaczenie w przypadku zapobiegania dalszemu bólowi. Przykład ćwiczenia: stań w odległości około pół metra od ściany i podeprzyj się o nią rękoma. Wysuń jedną stopę do przodu pamiętając o tym, aby druga stopa przez cały czas przylegała do podłoża. Delikatnie pochyl się do przodu, a poczujesz, jak ścięgna i mięśnie się rozciągają. Przytrzymaj tę pozycję przez pół minuty i zmień nogę.

#5 Moczenie w soli Epsom

Sól Epsom stosunkowo szybko łagodzi ból pięty zmniejszając stan zapalny, ból i obrzęk. W tym celu dosyp trzy łyzki soli Epsom do ciepłej wody, która dodatkowo rozluźni Twoją stopę. Mocz w niej obolałą stopę przez 15-20 minut. Po osuszeniu nałóż na nią krem nawilżający wmasowując go przez kilka minut.

Źródła: zdroweporadniki.pl
Fotografie: www.flickr.com