Kategorie PoradySchorzenia

6 cennych wskazówek, które mogą pomóc Ci w walce z bólami stawów

Ból stawów to powszechna dolegliwość, która może być objawem urazu mechanicznego lub stanów zapalnych. Przypadłość może samoistnie zniknąć po kilku dniach. Problem pojawia się, kiedy nosi znamiona stanu przewlekłego i jest objawem choroby. Należy wówczas zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie metody leczenia. Nie mniej jednak domowe środki w połączeniu ze zmianą stylu życia mogą pomóc zmniejszyć objawy i spowolnić lub zatrzymać rozwój schorzenia.

Freepik

Poznaj 6 skutecznych środków zaradczych, które mogą pomóc Ci złagodzić bóle stawów i poprawią jakość Twojego życia

#1 Wprowadź zmiany w diecie

Dieta bogata w tłuszcze trans czy cukry proste nie służy naszemu zdrowiu. W konsekwencji dochodzi do odpowiedzi immunologicznej organizmu, który broni się mimowolnie atakując własne tkanki. Jest to jedna z głównych przyczyn zapalenia stawów. Aby temu zapobiec, zaleca się zmianę sposoby odżywiania. Zregeneruj pracę jelit poprzez wprowadzenie do swojej diety warzyw, owoców, roślin strączkowych i zbóż. W miarę możliwości unikaj produktów mlecznych, przetworzonych, a także dań zawierających gluten.

#2 Kontroluj masę ciała

Istnieją badania, które mówią, ze każdy dodatkowy kilogram masy ciała jest potrójnie odczuwany przez nasze kolana i 6 razy bardziej w biodrach. Ten dodatkowy nacisk na stawy ułatwia uszkodzenie chrząstki i sprzyja zapaleniu stawów. Zredukuj masę ciała jeśli masz nadwagę i bolą Cię stawy, dzięki czemu zmniejszysz nacisk na stawy, złagodzisz sztywność i ból.

Pixabay

#3 Zadbaj o odpowiednią podaż omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 redukują stany zapalne w organizmie, a tym samym są dodatkowym wsparciem w walce z zapaleniem stawów. Omega-3 pełnią także inną, bardzo ważną funkcję. Poprawiają metabolizm i sprzyjają spalaniu tłuszczu, co również może mieć istotne znaczenie w walce z bólem. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w orzechach, rybach (tuńczyk, sardynki, łosoś) czy nasionach konopi, które są także bogate w inny substancje przeciwzapalne.

#4 Medytuj

Medytacja pomaga zmniejszyć stres u osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak zapalenie stawów. Istnieje badanie, które wykazało, że regularnie medytujące osoby poprawiają jakość swojego życia, ograniczają lub całkowicie zwalczają ból w stawach, a także zmniejszają poranne uczucie sztywności. Medytacja ma także wiele innych zalet – sprawdza się chociażby w walce z depresją. Zacznij od 10 minut medytacji dziennie, a już wkrótce poczujesz różnicę.

Pixabay

#5 Zadbaj o odpowiednią podaż witaminy D

Wykazano, że osoby z zapaleniem stawów mają niski poziom witaminy D, która znana jest z tego, że wzmacnia kości i układ odpornościowy. Jej brak predysponuje więc daną osobę do nasilenia się objawów choroby. Najlepszym źródłem witaminy D jest oczywiście słońce. Problem pojawia się w okresie, kiedy tego słońca jest zdecydowanie mniej. Warto wzbogaci wówczas swoją dietę o ryby, nabiał, żółtka jaj, awokado czy dostępne w aptekach suplementy.

#6 Dodawaj imbiru do posiłków

Gingerol jest związkiem chemicznym występującym w świeżym imbiru. Jest także składnikiem, który hamuje działanie substancji wywołujących stany zapalne i bóle stawów. Ponadto zaleca się spożywanie imbiru w dłuższej perspektywie i to niezależnie od tego czy jest świeży czy sproszkowany. Włącz go do posiłków zaczynając od małego plasterka imbiru lub 1/4 łyżeczki.

Freepik

Powyższe wskazówki są tylko i wyłącznie sugestią autora, która nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego w przypadku, gdy ból stawów jest nagminny, nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty, który zadecyduje o metodzie leczenia.

Źródła: brightside.me
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), pl.freepik.com