Kategorie Porady

9 sposobów na zmęczone lub obolałe stopy i nogi. Ulga gwarantowana

Zmęczone lub obolałe nogi mogą być objawem problemów z krążeniem krwi i najczęściej dotykają kobiet lub osób w podeszłym wieku. Oczywiście, niekiedy wystarczy odpocząć, aby poczuć się lepiej. Zdarza się jednak, że zwykły odpoczynek to za mało, a ból i osłabione nogi wciąż nie dają o sobie zapomnieć. Co wtedy robić?

Oto kilka sposobów, które pozwolą Ci złagodzić ból i dyskomfort w stopach i nogach

#1 Uciskaj jednocześnie dwa punktu na swojej stopie

Uciskając odpowiednie punkty na stopie może uwolnić endorfiny, które są odpowiedzialne za zmniejszenie stresu, bólu i zmęczenia. Gdzie znajdują się wspomniane punkty? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na poniższym obrazku. Uciskaj te 2 punkty przez 2 minuty. Pamiętaj, aby uspokoić w tym czasie oddech i oddychać głęboko.

Brightside

#2 Wykorzystaj ołówek do rozluźnienia napięcia w stopach

Na środku pięt znajdują się punkty spustowe, których uciskanie może przynieść ulgę Twoim stopom. Stymuluj te punkty przez 3o do 2 minut na jedną nogę. Nie uciskaj ich zbyt mocno, a już z czasem poczujesz ulgę.

#3 Zapobiegaj zmęczeniu używając pończoch lub skarpet

Istnieją specjalne skarpety i pończochy, które wspomagają regeneracje zmęczonych nóg i stóp. Co więcej, wyglądają dokładnie tak samo, jak te zwykłe.

#4 Spróbuj pozycji Virasana

Pozycja, która może przynieść ulgę Twoim stopom, to Virasana. Wszystko, czego potrzebujesz do jej wykonania, to kawałek podłogi i ściany. Jak ją wykonać?

  • uklęknij i usiądź na piętach. Ustaw kolana razem, a stopy rozstaw na boki. Jeśli czujesz duży dyskomfort, umieść pod pośladkami poduszkę. Nie pomogło? Usiądź jeszcze wyżej
  • umieść dłonie na udach i utrzymaj tę pozycję przez 2-4 minuty
  • po wszystkim wykonaj siad prosty, złap się za kostki i utrzymaj tę pozycje przez kilka sekund
Wikipedia

#5 Ogranicz spożycie soli

Dostarczasz swojemu organizmowi zbyt dużo soli? Może to prowadzić do obrzęku, uczucia zmęczenia, a nawet bólu nóg. Naukowcy zalecają nie więcej niż 2300 mg (jedna łyżeczka) soli dziennie. Spróbuj ograniczyć spożycie soli i obserwuj rezultaty.

#6 Spróbuj pozycji motyla

Ta pozycja pomaga pozbyć się zmęczenia nóg i stymuluje narządy wewnętrzne.

  • połóż się na plecach
  • złącz stopy z sobą i oprzyj je o ścianę
  • opuść stopy jak najniżej w kierunku bioder – opuszczaj je do momentu, w którym będziesz w stanie zachować naturalną pozycję kręgosłupa
  • pozostań w tej pozycji od 3 do 5 minut
Brightside

#7 Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość żelaza

Niedobór żelaza może wywołać zespół niespokojnych nóg, który powoduje takie objawy, jak mrowienie, pieczenie, swędzenie czy bolesne skurcze nóg. Niedobór żelaza może prowadzić także do szybszego męczenia nóg. Zadbaj, aby w Twojej diecie znalazły się takie produkty, jak szpinak, brokuły, fasola, brązowy ryż czy suszone owoce.

#8 Użyj rąk do zrobienia automasażu

Automasaż ma wiele zalet i bez dwóch zdań świetnie sprawdzi się w wyżej wymienionych przypadkach. Co więcej, wszystko, czego w tym przypadku potrzebujesz, to Twoje własne ręce. Silniejszy nacisk może zmniejszyć ból i napięcie mięśni.

  • delikatnie uderzaj mięśni nóg zaciśniętą pięścią lub kantem dłoni począwszy od okolic kostki
  • powoli kieruj uderzenia w kierunku kolana (lub wyżej) i pamiętaj, aby nie uderzać w kości
  • poświęć więcej czasu na miejsca, które są bardziej spięte i bolesne
Brightside

#9 Używaj plastrów przeciwbólowych

Plastry sprawdzą się idealnie, jeśli chcesz szybko odciążyć swoje stopy, podczas gdy nie masz czasu na inne rozwiązania i wciąż potrzebujesz być na nogach. Możesz je przyklejać w ciągu dnia lub też przed snem. Jeśli dużo czasu spędzasz na nogach, staraj się je zmieniać raz na 6 godzin. Plastry mają za zadanie zapobiegać bólowi stóp, skręceniom i obciążeniom.

Próbowałeś którejś z tych metod już wcześniej?

Źródła: brightside.me
Fotografie: pl.freepik.com