×

Stabilizacja centralna – co to takiego i dlaczego jest tak istotna?

Bez sprawnych mięśni głębokich (core) nie jesteśmy w stanie wykonać wielu ćwiczeń fizycznych. Ba, nie jesteśmy w stanie wykonać praktycznie żadnego aktu ruchowego! Stabilizacja centralna odnosi się do prawidłowego funkcjonowania mięśni głębokich. Dotyczy kontroli nerwowo-mięśniowej, która zapewnia stabilność odcinka lędźwiowo-krzyżowo-biodrowego. Jak ważna jest dla naszego ruchu i codziennego funkcjonowania?

Stabilizacja centralna – co to takiego?

Mięśnie głębokie całą gammę synonimów: mięśnia środka, mięśnie stabilizujące czy mięśnie centrum. To także one odpowiadają za stabilizację centralną. Do mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację naszego „centrum” zaliczamy:

  • mięsień poprzeczny brzucha (tworzy pas wokół talii)
  • mięsień skośny wewnętrzny brzucha (leży na mięśniu poprzecznym)
  • mięśnie dna miednicy (wyściełają miednicę od dołu)
  • mięsień wielodzielny (przykręgosłupowy)
  • przepona (oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej)

Ich zasadniczą cechą jest to, że pracują podczas niemal każdego aktu ruchowego (również tego, który nie jest związany z typowym treningiem).

Problemy ze stabilizacją centralną

Wiele osób ma braki w tej materii, co przekłada się na to, że organizm musi sobie w stabilizację centralną w jakiś sposób zapewnić. Robi to poprzez kompensację. Dochodzi do zbyt dużego napięcia i rozciągnięcie jednego grupy mięśniowej oraz przykurczeniem innej grupy. W konsekwencji nawet nieskomplikowane ćwiczenia mogą powodować pogłębienie tego zbyt wygórowanego tonusu, co zwiększa ryzyko występowania kontuzji, problemów bólowych czy ograniczenia mobilności. Kiedy takie sytuacje mają miejsce, warto przyjrzeć się pracy mięśni głębokich z bliska i skupić się na pracy nad nimi.

Test na Twoją stabilizację centralną

Jak sprawdzić, czy Twoja stabilizacja centralna stoi na dobrym poziomie? Ten test Ci to pomoże!

  1. Połóż się na plecach
  2. Ugnij nogi w kolanach
  3. Skrzyżuj ręce na klatce piersiowej
  4. Przejdź do siadu bez odrywania nóg i utrzymaj pozycję

Koniecznie daj znać, czy Ci się udało!

Praca nad stabilizacją centralną

Praca nad stabilizacją przeciwdziała przeciążeniom kręgosłupa i odgrywa kolosalną rolę w zapobieganiu kontuzjom nie tylko kończyć dolnych, ale także funkcjonowaniu całego aparatu ruchu. Do dlatego praca nad ich kształtowaniem i wzmacnianiem powinna być nieodzownym elementem każdego treningu, a także rehabilitacji. W zależności od stopnia zaawansowania świetnie sprawdzą się tutaj ćwiczenia na bosu, piłce fitball czy taśmach TRX. Nad stabilizacją centralną można pracować również bez użycia dodatkowego sprzętu. W sieci można znaleźć pełno ćwiczeń, które mogą Ci w tym pomóc.

Przykładowe ćwiczenia to:

  • prawidłowy oddech i praca przepony
  • wszelkiego rodzaju planki
  • superman w klęku podpartym
  • ćwiczenia z Pilatesu
  • ćwiczenia, które wykonywane są na niestabilnej powierzchni
Źródła: www.instagram.com
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować