×

Kiedy strzykanie szyi wymaga uwagi medycznej, a kiedy jest niegroźnym nawykiem?

Strzykanie w szyi – Obserwując ludzi zauważyłam, że często „strzykają” swoimi szyjami. Zdecydowanie sprawia im to ulgę, przy spięciu i daje poczucie nastawienia kości.

Jednak kiedy ten charakterystyczny odgłos powinien nas niepokoić?

Kiedy po raz pierwszy zauważy się strzykanie w szyi, normalne jest zastanawianie się, czy coś jest nie tak w kręgosłupie szyjnym. Ogólnie rzecz biorąc, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli strzykanie szyi, zwane również trzeszczeniem szyi, towarzyszy jednej z następujących sytuacji:

  1. Ból lub obrzęk. Trzon szyi z bólem lub obrzękiem może wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów lub inny rodzaj procesu zapalnego w stawach szyi.
  2. Ostatni wypadek lub obrażenia. Jeśli szyja wydaje nowe dźwięki lub zgrzytanie po urazie, takim jak wypadek samochodowy lub upadek, może to wskazywać na zmianę strukturalną, którą musi rozwiązać wykwalifikowany pracownik służby zdrowia.
  3. Stały dźwięk. Jeśli trzeszczenie szyi jest stałe za każdym razem, gdy staw jest poruszany, to może sygnalizować problem w funkcjonowaniu stawu, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból.
  4. Ostatnia operacja. Czasami po operacji w odcinku szyjnym kręgosłupa pojawiają się nowe dźwięki szyi. Dźwięki te mogą pojawić się kilka tygodni później i choć mogą być normalne i nie ma się czym martwić, na wszelki wypadek powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

W przeciwnym razie samo „trzaskanie” szyi prawdopodobnie nie wskazują na problem zdrowotny

Jeśli dana osoba jest nadmiernie zaniepokojona częstymi odgłosami pękania szyi, mimo że nie ma bólu lub innych niepokojących objawów, warto odwiedzić lekarza, by wykluczyć poważną dolegliwość.

Strzykanie szyi niezwiązane z zapaleniem stawów

Niektórzy ludzie celowo wywołują dźwięk trzaskania szyi – albo z powodu nawyku nerwowego albo może przynosi im to ulgę przy ucisku szyi. Z tego powodu ludzie często zastanawiają się, czy wielokrotne powtarzanie tego nawyku może zniszczyć stawy i spowodować ich zapalenie.

Przegląd aktualnej literatury medycznej wskazuje, że częste, celowe wywoływanie strzykanie palców nie zwiększa ryzyka zapalenia stawów w tych stawach. Strzykanie w szyi nie było tak dokładnie badane, ale obecnie nie ma dowodów sugerujących, że to celowe działanie zwiększa ryzyko zapalenia stawów.

Czy celowo można zrobić sobie krzywdę?

Istnieją jednak doniesienia o rozwarstwieniu tętnicy kręgowej w szyi, powodujące udar po pewnych rodzajach manipulacji kręgosłupa szyjnego.

Dyskutuje się także, czy uszkodzenie tętnic kręgowych jest równie prawdopodobne u osób, które nie manipulują kręgosłupem szyjnym.

Przegląd literatury medycznej wskazuje, że manipulacja kręgosłupa przez wykwalifikowanego specjalistę medycznego nie powoduje znacznego stresu lub rozciągnięcia tętnicy kręgowej.

W ramach standardowych środków ostrożności każdy, kto doświadcza objawów takich jak ból, zawroty głowy, drętwienie rąk, mrowienie lub inne niepokojące objawy po :strzykaniu” szyją, powinien natychmiast skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.

Jeżeli natomiast chcecie rozruszać swoje plecy, a zwłaszcza górny odcinek, zostawiam Wam video z ćwiczeniami.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować