×

Czy suplementacja witaminami B1 i B6 ma sens w leczeniu bólów kręgosłupa?

Czy witaminy odgrywają istotną rolę w leczeniu bólów kręgosłupa? Odpowiedź brzmi tak. Nie bez znaczenia są tutaj przede wszystkim witaminy B1 i B6.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są jednymi z najważniejszych witamin, jakich potrzebuje nasz organizm. Mają wpływ na pracę układu nerwowego, naczyniowego, serca, kondycję skóry, mięśni, a także przemianę materii i samopoczucie. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie. Nie są magazynowane w organizmie.

Witaminy te występują w dużych ilościach w drożdżach, orzechach, wątrobie, kaszach, mięsie, produktach z grubego przemiału. W niewielkich ilościach są syntetyzowane przez saprofityczne bakterie kolonizujące układ pokarmowy człowieka – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Wiland, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Witamina B1, inaczej tiamina

Witamina B1 chyba w największym stopniu odpowiada za nasze samopoczucie. Kiedy mamy jej zbyt mało – pierwsze objawy mogą pojawić się już po 3 tygodniach nieprzyjmowania jej w żadnej postaci – jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni, nerwowi, jesteśmy nerwowi i spada nam apetyt. Duże niedobory mogą dawać masywne obrzęki, bóle, zaniki mięśniowe, porażenia nerwów, a nawet prowadzić do polineutopatii objawiającej się m.in. osłabieniem mięśni kończyn dolnych. Suplementacja witaminą B1 jest szczególnie ważna, kiedy pijemy dużo kawy, żyjemy w stresie lub jesteśmy powyżej 50. roku życia. Tiamina dodatkowo pełni bardzo istotną funkcję w przemianach węglowodanów.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 wynosi około 2 mg. U zdrowych osób stężenie tiaminy we krwi powinno wynosić 0,5-13 µg na 100 ml. Jej niedobór można ocenić m.in. na podstawie aktywności transketolazy we krwi – wskazuje prof. Wiland

Wikipedia

Wikipedia

Witamina B6, inaczej pirydoksyna

Witamina B6 uchodzi za witaminę, która… zapobiega starzeniu. Tyczy się to zarówno naszego wyglądu zewnętrznego jak i prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Pirydoksyna wspiera walkę z trądzikiem, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, bierze udział w syntezie serotoniny, dopaminy i adrenaliny oraz metabolizmie makroskładników.

Objawy niedoboru witaminy B6 są podobne do występujących w przypadku niedoboru witaminy B1 i dotyczą głównie układu nerwowego. Są to m.in.: nadpobudliwość nerwowa, wypadanie włosów, czasami drętwienie rąk i stóp. Z kolei przy dużym niedoborze pojawiają się stany depresyjne, zaburzenia psychiczne, stany zapalne skóry i polineuropatia” – wyjaśnia prof. Wiland

Panowie mają nieco większe zapotrzebowanie na witaminę B6 niż panie. Odpowiednio jest to 1,5 mg i 1,2 mg na dobę. Wyjątek mogą stanowić kobiety w ciąży, w przypadku której zwiększone dawkowanie jest wskazane ze względu na rozwój mózgu dziecka. Różnica w tym przypadku w porównaniu do dawkowania witaminy B1 polega na tym, że witaminę B6 można przedawkować. Objawy przedawkowania i niedoboru są niekiedy bardzo podobne.

Znaczenie witamin B1 i B6 w bólach kręgosłupa

Profesor Wiland odniósł się także do badań naukowców z Centro Universitário Serra dos Orgãos (UNIFESO), którzy zaobserwowali zależność pomiędzy niedoborem witamin B1 i B6, a bólami kręgosłupa.

Witaminy B1 i B6 można podawać, gdy mamy do czynienia z dosyć powszechnymi zespołami bólowymi kręgosłupa, które mają charakter mieszany i neuropatyczny. Przyjmowanie w tym przypadku wspomnianych witamin może zmniejszyć konieczność podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Przebieg badania

Badaniu trwającemu maksymalnie 7 dni, podczas których miały miejsce 4 wizyty, zostało poddanych 372 pacjentów z bólami w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Maksymalnie 7 dni, ponieważ pacjenci mogli wycofać się z leczenia po kilku dniach w przypadku osiągnięcia wystarczającej redukcji bólu. Leki podawano 2 razy dziennie. Pierwsza grupa dostawała 50 mg diklofenaku z witaminami z grupy B. Druga grupa z kolei przyjmowała 50 mg diklofenaku w monoterapii.

W pierwszej grupie efekty pojawiły się już po 3 dniach terapii. Ból zmniejszył się prawie o połowę, znacznie więcej niż u chorych leczonych jedynie diklofenakiem… – podsumowuje prof. Wiland

Wyniki badań z pewnością dają do myślenia. Suplementacja witaminami B1 i B6 może przynieść ukojenie w przypadku bólu pleców. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, skonsultuj się z lekarzem. Warto także sprawdzić, czy Ci również innych witamin.

Źródła: pulsmedycyny.pl

Może Cię zainteresować