×

Suplementy na stawy to oszustwo! Koncerny farmaceutyczne wprowadzają w błąd

Gdy ostatnio odwiedziłam moją babcię byłam w szoku ile suplementów znajduje się jej w apteczce. Żywo zainteresowały mnie te dotyczące stawów, ponieważ sama miałam z nimi problem. Postanowiłam to dokładnie sprawdzić…

Prawda, jest szokująca…

To jedne z najpopularniejszych suplementów w aptekach. O dziwo ich badanie nigdy nie zostało udowodnione. Lekarze poddają nawet dyskusji skuteczności leków na receptę, w których skład wchodzą glukozamina i chondroityna.

Badania przeprowadzone przez Swiss National Science Foundation udowodniły, że lecznicze działanie glukozaminy nie jest pewne.

W porównaniu z placebo, glukozamina, a także chondroityna i ich połączenie nie zmniejszają bólu stawów i nie mają wpływu na zwężenie szpary stawowej.

Suplementy z kolagenem to jedna wielka ściema. Dlaczego?

Nie daj się nabrać na różne odmiany kolagenu. Działanie tego składnika nigdy nie zostało udowodnione wiarygodnymi badaniami.

Nasz organizm rozkłada kolagen w jelitach. Rozłożony do cząstek pierwszy może on stworzyć syntezę do naszego kolagenu. Jednak ilości będą znikome.

To samo tyczy się maści z kolagenem:

Nie ma szans, że kolagen wchłonie się przez skórę do naszych stawów!

Nie kupuj leków, dopóki nie poznasz przyczyny bólu.

Powodów bólu może być dużo. Nie zawsze musi być on związany z brakiem budulcu dla stawów. Zanim wybierzesz się do apteki sprawdź co Ci dolega:

#1 Nadwaga

Za duża masa ciała to częsta przyczyna problemów ze stawami. Za duży ucisk ubija miazgę, która nie chroni już przed tarciem. W większości przypadków zmiana wagi ciała jest jedyną skuteczną kuracją 😉

#2 Spięte lub osłabione mięśnie

Praca stawów jest połączona z naszymi mięśniami. Np. spięte mięśnie uda mogą blokować rzepkę powodując ból. Wybierz się do fizjoterapeuty, czasem seria masaży może sprawić, że dyskomfort zniknie. Bez zbędnego faszerowania się lekami!

#3 Wady postawy

Wiele osób od dziecka ma wady postawy ciała. Płaskostopie, koślawe kolana itp. Ponieważ nasz układ kości i mięśni jest jedną wielką maszyną, każde „przestawienie” odbija się na innych częściach np. na stawach.

Dobra rada: Zabierz do fizjoterapeuty swoje buty, które nosisz na codzień. To w którym miejscu są znoszone, mogą być dla specjalisty jasnym znakiem jakie wady postawy ciała masz.

Naturalne wzmacniacze stawów:

#1 Witamina D

Bierz od października do kwietnia, w tym okresie. Nie tylko dla lepszej kondycji stawów, ale też odporności!

#2 Boswellia serrata

Roślina stosowana w medycynie indyjskiej. Ma ona silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Skuteczna dawka to 2,4 do 5,4 grama rozłożone na 2-3 dawki dziennie.

#3 Olej z wiesiołka

Koniecznie musi być tłoczony, ponieważ podgrzany traci właściwości. Dzięki kwasowi gamma-linolenowemu, skutecznie łagodzi bóle reumatyczne.

Ponieważ co raz więcej ludzi zmaga się z bólem stawów, koncerny farmaceutyczne wywęszyły w tym interes. Nie dajcie się zwieść!

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować