Kategorie Porady

4 powody przez które masz sztywne plecy. Nie ignoruj tego problemu

Ile razy miałeś to nieprzyjemne uczucie zesztywnienia pleców? Ja zdecydowanie za wiele razy, dlatego przychodzę do Was z odpowiedzią, której sama długo poszukiwałam.

Sztywny tył może utrudniać wykonywanie nawet najprostszych zadań. Więc aby pomóc Ci rozwiązać problem, oto 4 powody, dla których możesz mieć sztywne plecy.

#1 Sztywne plecy – Ciasne ścięgna podkolanowe: ścięgno udowe

Twoje ścięgna udowe biegną przez tył uda. Mogą one stać się ciasne z wielu powodów, w tym z braku aktywności fizycznej lub braku rozciągania przed lub po treningu.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że ciasne ścięgna podkolanowe ograniczają ruch w miednicy, co z kolei może zwiększać stres na dolnej części pleców i powodować sztywność. 

#2 Sztywne plecy – Zła pozycja siedząca

Większość z nas spędza ponad 8 godzin dziennie siedząc. I przez cały ten czas siedzenie może odcisnąć swoje piętno na naszych dolnych plecach, jeśli nie będziemy pilni w odniesieniu do naszej pozycji siedzącej…

Do typowych błędów w pozycji siedzącej należą:

  1. Siedzenie na krawędzi krzesła
  2. Wychylanie się do przodu w kierunku komputera (nie wykorzystując podparcia lędźwiowego krzesła)
  3. Złe ustawienie ekranu komputera

To prowadzi do:

  1. Nadwyrężenia mięśni dolnej części pleców
  2. Stres na odcinku lędźwiowym kręgosłupa
  3. Zmiany struktur anatomicznych kręgosłupa w dłuższej perspektywie

#3 Sztywne plecy – Przepuklina dysku lędźwiowego

Często w wyniku zużycia, zewnętrzny pierścień jednej z tarcz lędźwiowych może pękać. To z kolei może prowadzić do bólu i sztywności dolnej części pleców, gdy wycieknie podobny do żelu materiał wewnętrzny.

Sztywność i inne objawy dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego są często pogarszane przez ruch. Na przykład, możesz odczuwać większy ból po wstaniu po dłuższym okresie siedzenia. Dodatkowo, zginanie do przodu może również nasilać objawy.

#4 Sztywne plecy – Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jeśli masz sztywność pleców, którą mocniej odczuwasz rano i wieczorem, może to być spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może prowadzić do sztywności kręgosłupa, powodując rozpad chrząstki między stawami w dolnej części pleców. W rezultacie Twoje stawy powodują większe tarcie między sobą, a ponieważ ogranicza to ruch, często stajesz się sztywniejszy i odczuwasz więcej bólu pleców. Ta przyczyna sztywności pleców występuje najczęściej u pacjentów w wieku powyżej 60 lat.

Nie bądź samowystarczalny, jeśli chodzi o sztywne plecy, ponieważ zignorowanie problemu może tylko pogorszyć sytuację. Skontaktuj się z lekarzem, by zidentyfikować przyczynę!

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com