Kategorie Ćwiczenia

Krótki, ale skuteczny zestaw ćwiczeń na sztywność bioder i kręgosłupa. Zrobisz go w domu

Jeśli przez każdego dnia przez wiele godzin tkwisz wciśnięty w krzesło, jedną z najgorszych pułapek zastawionych przez dzisiejszą cywilizację, to bardzo możliwe, że Twoje biodra i kręgosłup potrzebują pomocy. Poniższe ćwiczenia zapewnią im trochę ruchu.

Sztywność w stawach

Sztywność stawów to dzisiaj bardzo powszechny problem, który wbrew pozorom nie dotyczy tylko ludzi starszych. Wiele osób skarży się na sztywność stawów zwłaszcza rano – stawy wydają się cięższe, nie mówiąc już o braku pełnego zakresu ruchu. Przyczyną takiego stanu są zwykle ograniczenia ruchomości ruchów w stawach. Nieleczone mogą prowadzić przede wszystkim do dolegliwości bólowych. W leczeniu zaleca się natomiast stosowanie różnego rodzaju ćwiczeń mobilizacyjnych, unikania przeciążeń, a niekiedy niezbędne jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych czy suplementów zwłaszcza tych modyfikujących chrząstkę stawową.

sztowność bioder i kręgosłupa
Wikimedia Commons

Sztywność kręgosłupa

Wyobraź sobie sytuację, w której siedzisz na krześle bez przerwy przez tydzień. Czy łatwo będzie Ci wstać i zacząć normalnie funkcjonować? Odpowiedź jest oczywista. Co prawda to trochę skrajny przykład, ale przyjrzyjmy się sytuacji gdy siedzisz przed komputerem przez kilka dobrych godzin dziennie 5-6 dni w tygodniu przez kilka kolejnych lat. W takiej sytuacji zwykle mamy problem z utrzymaniem poprawnej pozycji podczas siedzenia – garbimy się, wysuwamy głowę do przodu, wysuwamy barki itd. To również czas, w którym cierpi odcinek lędźwiowy kręgosłupa, który najczęściej przez dłuższy czas pozostaje w pozycji nieruchomej. To on zwykle jest wtedy jednym z najbardziej o ile nie najbardziej obciążonych fragmentów naszego ciała. Z wiekiem krążki pomiędzy kręgami stają się cieńsze, za to pogrubiają się same kręgi, co powoduje zmniejszenie ruchomości kręgosłupa. Wczesny sygnał zmian to przede wszystkim napięte mięśnie i bóle pleców, które mogą się nasilać zwłaszcza podczas wysiłku.

sztywność bioder i kręgosłupa
Wikimedia Commons

Dla kogo są te ćwiczenia?

Przedstawiony zestaw ćwiczeń sprawdzi się zarówno w przypadku osób, które wiedzą o czekającym ich długim siedzeniu, jak chociażby wielogodzinnej podróży czy pracy w biurze, ale także tych którzy chcą, a wręcz powinni zapewnić sobie odrobinę ruchu w trakcie długich godzin spędzonych w pozycji siedzącej.

Krótki, ale skuteczny zestaw ćwiczeń na sztywność bioder i kręgosłupa. Zrobisz go w domu
Pikist

Zestaw ćwiczeń

Zesztywniałe biodra? Sztywny kręgosłup? Poznaj krótki zestaw ćwiczeń, który zawsze w takich sytuacjach przynosi mi ulgę. Może Tobie też pomoże.

  1. Otwieranie bioder
  2. Przewroty i powroty do rozkroku
  3. „Żelazny krzyż”
  4. Otwieranie klatki piersiowej w leżeniu bokiem

Wszystkie powyższe ćwiczenia zostały przedstawione na poniższym nagraniu. Ciesz się nimi i korzystaj z nich jak najczęściej!

Mój sposób na rozruszanie zastanych bioder i kręgosłupa

Zeszczywniałe biodra? Sztywny kręgosłup? Poznaj krótki zestaw ćwiczeń, który zawsze w takich sytuacjach przynosi mi ulgę. Może Tobie też pomoże… 😉

Opublikowany przez Zdrowe Plecy Piątek, 29 maja 2020

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: www.facebook.com