×

Co warto wiedzieć o sztywności karku? Przyczyny, objawy, leczenie

Sztywność karku potrafi być wyjątkowo dokuczliwa. Wystarczy wyobrazić sobie, że mamy wówczas problemy z obracaniem głowy. Objawy zwykle trwają od jednego dnia do nawet kilku tygodni czy miesięcy. Co więcej, sztywności może towarzyszyć ból głowy, ból barku lub też promieniujący ból w dól ramienia. Czas przyjrzeć się potencjalnym przyczynom sztywności karku z bliska i zastanowić się, kiedy mogą oznaczać coś poważniejszego.

Sztywność karku – definicja

Sztywność karku to często objaw o charakterze oponowym. Jest to odruchowa reakcja, którą można wywołać w sytuacji podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczyn może być wiele począwszy od tych najbardziej błahych do dużo bardziej poważnych. Sztywność karku można zdiagnozować poprzez bierne pochylenie głowy ku przodowi tak, aby podbródek swobodnie dotykał mostka. Kiedy mamy do czynienia ze sztywnością karku, wykonanie tego zadania będzie praktycznie niemożliwe – napotkamy opór i wywołamy w ten sposób silny ból.

Sztywność karku – przyczyny i obkawy

#1 Obciążenie mięśni

Każda czynność, która stawia szyję w niezręcznej pozycji przez dłuższy czas, może powodować zmęczenie i skurcze mięśni szyi a zwłaszcza skurcz dźwigacza łopatki, który łączy kręgosłup szyjny z barkiem w całość. Przykładem może być: trzymanie telefonu przy ramieniu podczas rozmowy, niewłaściwa pozycja podczas snu, noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu lub konieczność patrzenia przez wiele godzin w dół lub w górę chociażby podczas korzystania z komputera w przypadku gdy mamy źle ustawiony monitor. To samo tyczy się spoglądania przez długi czas na telefon lub tablet zwłaszcza, kiedy urządzenie nie jest umiejscowione na wysokości naszych oczu.

#2 Zaburzenia odcinka kręgosłupa szyjnego

Na kark składają się wszystkie dyski, kości, stawy, mięśnie, nerwy, a także rdzeń kręgowy biegnący wzdłuż kręgosłupa odcinka szyjnego. Każdy z tych elementów całej układanki może z czasem ulec zużyciu powodując tym samym sztywność ból lub nawet problemy na tle neurologicznym. Do częstych zaburzeń kręgosłupa odcinka szyjnego możemy zaliczyć:

  • reumatoidalne zapalenie stawu – dochodzi wówczas do zmian w odcinku szyjnym, które mogą prowadzić do niszczenia chrząstki dysku, a nawet jego wypadnięcia. Mamy wówczas do czynienia z nagłym bólem lub sztywnością szyi. Kolejnym objawem może być promieniujący do kończyny dolnej ból
  • zaburzenia krążków międzykręgowych – chodzi tutaj przede wszystkim o nieprawidłowe przemieszczanie się krążków
  • polimialgia reumatyczna – choroba, która występuje głównie u osób po 50. roku życia. Typowe objawy to ból oraz sztywność mięśni szyi, a także obręczy barkowej, która pojawia się zwykle nad ranem

#3 Infekcje

Infekcja jest stosunkowo rzadką przyczyną sztywności karku w porównaniu do powyższych przyczyn. Nie mniej jednak potrafią być bardzo niebezpieczne. Dla przykładu zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może powodować sztywność szyi poprzez infekcję i zapalenie opon mózgowych, które są błonami ochronnymi otaczającymi rdzeń kręgowy i mózg. Jeśli wystąpi gorączka, ból głowy, nudności, wymioty lub inne oznaki infekcji wraz ze sztywnością szyi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Leczenie

Sztywność karku spowodowana nadmiernym napięciem mięśni i tkanek możemy łagodzić poprzez rozciąganie, odpoczynek, masaż, zimne lub ciepłe kompresy, ćwiczenia czy też stosowanie preparatów przeciwzapalnych dostępnych na receptę. Zaburzenia kręgosłupa szyjnego muszą być z kolei diagnozowane i leczone przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Nawet jeśli czujesz, że objawy są łagodne, nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty. Właściwe podejście pomoże złagodzić sztywność i ból szyi, a także zapobiegnie pogarszaniu się Twojego stanu zdrowia.

Instagram

Instagram

Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie zdroweplecy.net. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Źródła: www.spine-health.com
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować