Kategorie Porady

Taśmy na mięśnie i stawy, czyli plastrowanie dynamiczne. Jak działa i na co pomaga?

Kinesiotaping, taping kinestetyczny lub plastrowanie dynamiczne – wszystkie te trzy pojęcia sprowadzają się do zastosowania taśm kinezjologicznych, które mogą mieć dla nas zbawienne działanie. Jak działają taśmy kinezjologiczne, jakie są ich zalety i na co możemy je stosować?

Kinesiotaping – co to jest?

Kinesiotaping to metoda, którą wykorzystuje się do leczenia dysfunkcji w obrębie mięśni i stawów. Stosowana jest w fizjoterapii, terapii manualnej i medycynie sportowej. Polega na oklejaniu wybranych partii ciała specjalnymi plastrami, których właściwości są zbliżone do właściwości skóry.

Taśmy na mięśnie i stawy, czyli plastrowanie dynamiczne. Jak działa i na co pomaga?
Freepik

Plastry do tapingu kinestetycznego

Specjalne elastyczne plastry zostały opracowane już na początku lat 70. ubiegłego wieku przez japońskiego doktora Kenzo Kase. I choć początkowo funkcjonowały początkowo głównie jako plastry dla sportowców, już w latach 90. zyskały olbrzymią popularność wśród pozostałej części społeczeństwa. Stosuje się je do dnia dzisiejszego. Plastry zostały stworzone z bawełny i kleju akrylowego tak, aby miały rozciągliwość zbliżoną do mięśni, przez co nie ograniczają ich ruchu. Odpowiednio naklejone utrzymują się na skórze nawet do 10 dni.  Dodatkowo przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Przyklejone unoszą skórę, a tym samym zwiększają przestrzeń pomiędzy nią, a mięśniami, co sprzyja pracy układu limfatycznego.

Freepik

Cel plastrowania dynamicznego

Odpowiednie naklejenie plastra może mieć różne zastosowanie. Możemy zaliczyć do nich:

  • łagodzenie bólu – plastry idealnie sprawdzą się po różnego rodzaju kontuzjach czy do zwalczania bólu pourazowego, bólu kręgosłupa, bólu reumatycznego czy nawet bólu po operacjach
  • rozluźnianie naciągniętych i nadwyrężonych mięśni
  • zapobieganie kontuzjom
  • zapobieganie skurczom
  • poprawę mobilności
  • przywrócenie prawidłowej pozycje powierzchniom stawowym
  • zapobieganie zmarszczkom i rozstępom (zwłaszcza u kobiet ciężarnych)
Freepik

Przeciwwskazania

Taping jest stosunkowo bezpieczną metodą, istnieją pewne przeciwwskazania, kiedy to nie powinniśmy jej stosować. Należy do nich m.in. łuszczyca i inne infekcje skórne, na które powierzchnia taśmy mogłaby oddziaływać niekorzystnie. Kolidować ze sobą może również stosowanie taśm i takie terapie, jak krioterapia, ultradźwięki czy światłolecznictwo. W takim przypadku warto przed ich zastosowaniem skonsultować to ze specjalistą.

O czym warto pamiętać?

Jeśli nie masz doświadczenia w przyklejaniu plastrów, zaleca się, by naklejał je fizjoterapeuta, który ma doświadczenie z tapingiem. Efekt będzie wówczas możliwe największy.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), www.freepik.com
Exit mobile version