×

Taśmy na mięśnie i stawy, czyli plastrowanie dynamiczne. Jak działa i na co pomaga?

Kinesiotaping, taping kinestetyczny lub plastrowanie dynamiczne – wszystkie te trzy pojęcia sprowadzają się do zastosowania taśm kinezjologicznych, które mogą mieć dla nas zbawienne działanie. Jak działają taśmy kinezjologiczne, jakie są ich zalety i na co możemy je stosować?

Kinesiotaping – co to jest?

Kinesiotaping to metoda, którą wykorzystuje się do leczenia dysfunkcji w obrębie mięśni i stawów. Stosowana jest w fizjoterapii, terapii manualnej i medycynie sportowej. Polega na oklejaniu wybranych partii ciała specjalnymi plastrami, których właściwości są zbliżone do właściwości skóry.

Plastry do tapingu kinestetycznego

Specjalne elastyczne plastry zostały opracowane już na początku lat 70. ubiegłego wieku przez japońskiego doktora Kenzo Kase. I choć początkowo funkcjonowały początkowo głównie jako plastry dla sportowców, już w latach 90. zyskały olbrzymią popularność wśród pozostałej części społeczeństwa. Stosuje się je do dnia dzisiejszego. Plastry zostały stworzone z bawełny i kleju akrylowego tak, aby miały rozciągliwość zbliżoną do mięśni, przez co nie ograniczają ich ruchu. Odpowiednio naklejone utrzymują się na skórze nawet do 10 dni.  Dodatkowo przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Przyklejone unoszą skórę, a tym samym zwiększają przestrzeń pomiędzy nią, a mięśniami, co sprzyja pracy układu limfatycznego.

Cel plastrowania dynamicznego

Odpowiednie naklejenie plastra może mieć różne zastosowanie. Możemy zaliczyć do nich:

  • łagodzenie bólu – plastry idealnie sprawdzą się po różnego rodzaju kontuzjach czy do zwalczania bólu pourazowego, bólu kręgosłupa, bólu reumatycznego czy nawet bólu po operacjach
  • rozluźnianie naciągniętych i nadwyrężonych mięśni
  • zapobieganie kontuzjom
  • zapobieganie skurczom
  • poprawę mobilności
  • przywrócenie prawidłowej pozycje powierzchniom stawowym
  • zapobieganie zmarszczkom i rozstępom (zwłaszcza u kobiet ciężarnych)

Przeciwwskazania

Taping jest stosunkowo bezpieczną metodą, istnieją pewne przeciwwskazania, kiedy to nie powinniśmy jej stosować. Należy do nich m.in. łuszczyca i inne infekcje skórne, na które powierzchnia taśmy mogłaby oddziaływać niekorzystnie. Kolidować ze sobą może również stosowanie taśm i takie terapie, jak krioterapia, ultradźwięki czy światłolecznictwo. W takim przypadku warto przed ich zastosowaniem skonsultować to ze specjalistą.

O czym warto pamiętać?

Jeśli nie masz doświadczenia w przyklejaniu plastrów, zaleca się, by naklejał je fizjoterapeuta, który ma doświadczenie z tapingiem. Efekt będzie wówczas możliwe największy.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), www.freepik.com