Test mobilności kręgosłupa. Czy masz nad nim pełną kontrolę?
Właściwością ludzkiego ciała jest to, że adaptuje się ono do najczęściej przyjmowanej pozycji w ciągu dnia. Jeśli więc siedzisz, garbisz się i wysuwasz głowę do przodu, mięśnie i stawy utworzą swego rodzaju rusztowanie ułatwiające utrzymanie tego stanu. Problem polega na tym, że trwanie w tym stanie z czasem będzie coraz bardziej utrudniać przyjęcie „lepszej dla organizmu” pozycji.
Pozycja, w jakiej spędzamy większość dnia, ma przełożenie na to, jak poruszamy się przez resztę tego dnia
Jeśli przez 8 godzin będziemy siedzieć zgarbieni przed ekranem monitora, nie mamy co liczyć na to, że kiedy się od niego oderwiemy, nasza postawa będzie poprawna, zwłaszcza, jeśli nie jest to pojedynczy przypadek, a każdy kolejny dzień jest podobną katuszą dla naszego organizmu.
Siedzenie z zaokrąglonymi plecami bardzo obciąża górną część pleców, szyję i barki, a zwłaszcza odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ rozciągnięte mięśnie pośladkowe przestają pracować, nie działa system wspierania kręgosłupa, a odcinek lędźwiowy najzwyczajniej w świecie się zapada tworząc siłę ściskającą dyski dolnej części kręgosłupa – dyski są wypychane do tyłu, co może prowadzić do przepukliny dyskowej i deformacji. Przekłada się to również na sztywność kręgosłupa, zwłaszcza wspomnianego odcinka lędźwiowego.
Dlaczego prawidłowa mobilność / ruchomość kręgosłupa jest ważna?
Zdaniem specjalistów u ponad 50 procent osób uskarżających się na tzw. sztywny kręgosłup, objawy powodują zmiany zwyrodnieniowe, które z biegiem lat mogą być przyczyną wielu ograniczeń ruchowych i silnego bólu. Wczesne sygnały zmian to przede wszystkim napięte mięśnie i bóle pleców nasilające się zwłaszcza po wysiłku. Niestety, zwykle przypominamy sobie o kręgosłupie, gdy jest już za późno, tzn. zaczyna boleć podczas codziennego funkcjonowania. Kręgosłup zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Przyjrzyjmy mu się z bliska…
Kręgosłup to zespół stawów tworzących swego rodzaju kolumnę. Dorosły człowiek posiada 24 kręgi i 52 stawy w ich obrębie. Stawy, które mogą się poruszać, bowiem do tego zostały stworzone. Ruchomość całego kręgosłupa to zatem suma zakresów ruchu poszczególnych jego segmentów. Dobrze funkcjonująca całość w połączeniu z prawidłową krzywizną kręgosłupa bez umożliwia nam swobodne stanie pionowo, zginanie się w pół, obracanie czy dźwiganie ciężarów.
Test na mobilność kręgosłupa
Uzyskanie pełnej kontroli nad swoim kręgosłupem poprzez ćwiczenia ruchowe, jak już zostało wspomniane, jest niezwykle ważne dla naszego dobra. Może bowiem zapobiec wielu kontuzjom. Przykład: załóżmy, że 3-4 segmenty kręgosłupa poruszają się jednocześnie jako „jedna jednostka”. W konsekwencji segmenty powyżej i poniżej zostają przeciążone. To samo dzieje się z otaczającymi kręgosłup mięśniami, które zostają zmuszone do cięższej pracy próbując utrzymać cały mechanizm w ryzach. Jeśli mu nie pomożemy, uszkodzenie kręgosłupa jest najczęściej tylko kwestią czasu. Jak wykonać prosty test, który pozwoli Ci ocenić, jak mobilny jest Twój kręgosłup?
Przygotuj piłeczkę tenisową lub piłkę do lacrosse i znajdź kawałek wolnej przestrzeni zarówno pod ścianą jak i na niej.
Wykonaj przedstawiony na nagraniu test i sprawdź, czy masz kontrolę nad swoim kręgosłupem. Koniecznie daj znać, jak Ci poszło ?
https://www.instagram.com/p/B-wJPQpIzDW/