×

Torbiel włosowa – czym jest niepozorne schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Każdego roku średnio 3 na 10 000 osób zmaga się z torbielą włosową. I choć znacznie częściej dotyka ona mężczyzn, tyczy się również kobiet (stosunek mężczyzn do kobiet wynosi 3-4:1). Jest to dość poważny problem, ponieważ często kończy się na interwencji chirurgicznej, mimo że na początku problem wygląda zupełnie niepozornie.

Czym jest torbiel włosowa?

Torbiel włosowa lub też torbiel pilonidalna to choroba zapalna tkanki podskórnej szpary międzypośladkowej w pobliżu kości ogonowej, która może przejść w ostry stan zapalny z powstaniem ropnia. Stan zapalny powstaje w wyniku włosa lub włosów, które wrosły w skórę oraz ropy, która tworzy się w obumarłych komórkach. Za przyczynę problemu podaje się również wzmożoną potliwość, częste mikrourazy dolnej tylnej części tułowia wywołane chociażby noszeniem ciasnej bielizny, a także wystarczające dbanie o higienę. Problem dotyczy głównie osoby w przedziale wiekowym 20-40 lat.

Objawy

Początkowy objaw torbieli włosowej przypomina duży pryszcz. O ile ciężko go dostrzec, o tyle podczas wykonywania różnych czynności można odczuwać dyskomfort w okolicach kości ogonowej. Z czasem torbiel może zacząć boleć, zmieniać kolor, a nawet puchnąć. W kolejnej fazie może dojść do ropienia, a nawet krwawienia, co często wiąże się z bardzo nieprzyjemnym zapachem. Objawom choroby może towarzyszyć także stan podgorączkowy lub gorączka.

Leczenie

Jeśli powyższe objawy nie są Ci obce, udaj się do lekarza, który zbada przyczynę bólu i zadecyduje o dalszym leczeniu. Zwykle torbiel jest usuwana chirurgicznie, nie mniej jednak tę decyzję pozostaw już specjalistom. W przypadku infekcji niezbędne będzie dodatkowo leczenie środkami farmakologicznymi. We wczesnym stadium choroby leczenie może opierać się na nacięciu zmienionej tkanki i podaniu środków przeciwzapalnych. Bardziej zaawansowana zmiana wymaga wycięcia i zaopatrzenia powstałej rany.

Kto jest narażony na torbiel włosową?

  • ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia
  • nadmierne owłosienie
  • otyłość
  • mężczyźni pomiędzy 20. a 40. rokiem życia

Jak uniknąć powstawania torbieli włosowej

Choć nie ma jednej i skutecznej metody, która pomogłaby uniknąć problemy, zaleca się zrzucenie dodatkowych kilogramów i prowadzenie aktywnego trybu życia. Należy również dbać o higienę zwłaszcza miejsc ciężko dostępnych. Dobrym rozwiązaniem będzie także golenie włosów w okolicach kości ogonowej, które mogłyby wrosnąć się w skórę i spowodować stan zapalny.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.pxfuel.com