Kategorie Porady

Uraz stożka rotatorów – przyczyna, symptomy, leczenie i rehabilitacja

Stożki rotatorów, czyli pojęcie, które dla wielu osób wciąż jest jedną wielką zagadką. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej chociażby z tego względu, że do ich urazów dochodzi wyjątkowo często.

Stożek rotatorów – co to takiego?

Na stożek rotatorów (pierścień rotatorów) składa się grupa czterech mięśni: m. nadgrzebieniowy, m. podgrzebieniowy, m. obły mniejszy i m. podłopatkowy. Wszystkie te mięśnie otaczają staw barkowy, a tym samym zapewniają stabilność stawu i odpowiadają za unoszenie ramienia oraz wykonywanie ruchów obrotowych w stawie. Stożek rotatorów chroni kaletka podbarkowa, która ma kontakt z kością ramienną i wyroskiem barkowym. Jeśli więc dojdzie do uszkodzenia stożka rotatorów, może to doprowadzić do zapalenia wspomnianej kaletki. Zapalenie kaletki skutkuje natomiast bólem, a nierzadko także wyłączeniem z ruchu całego ramienia

Przyczyna urazu stożka rotatorów

Uraz stożka rotatorów może być spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem. Znacznie częściej wynika od jednak z degeneracji mięśni pierścienia rotatorów, które narażone były na długotrwałe przeciążenia wywołane intensywnym uprawianiem sportu, a także powtarzalnymi ruchami z obciążeniem powodujące uszkodzenia w nagłej postaci.

uraz stożka rotatorów
Freepik

Objawy uszkodzenia stożka rotatorów

Do symptomów uszkodzenia stożka rotatorów możemy zaliczyć:

  • ból stawu barkowego w następstwie unoszenia ramion
  • ból stawu barkowego występujący w nocy
  • ograniczenie i blokowanie ruchu
  • trzaskanie stawu barkowego podczas ruchu
  • uczucie niestabilności

Rozpoznanie uszkodzenia stożka rotatorów

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad i badanie przedmiotowe. Obydwa te czynniki pozwolą określić, czy objawy nie pochodzą np. z odcinka szyjnego kręgosłupa. Do dokładnej diagnozy służy zazwyczaj badanie USG, obraz MR lub zdjęcie RTG, na podstawie którego można stwierdzić różnego rodzaju zmiany w postaci zwapnień, stanów zapalnym czy problemów kostnym. W dalszej kolejności podejmowana jest decyzja o formie leczenia urazu.

uraz stożka rotatorów
Freepik

Leczenie urazu stożka rotatorów i rehabilitacja

Leczenie urazu stożka rotatorów to przede wszystkim modyfikacja aktywności. Dana osoba musi nauczyć się korzystać ze swojego barku i ramienia w bezpieczny sposób, który finalnie przyczyni się do poprawy zakresów ruchu i wzmocnienia ramion. W przypadku zwalczenia stanu zapalnego i także ukojenia bólu stosowane są natomiast leki przeciwzapalne. W przypadku poważniejszych urazów lub gdy wcześniej wymienione sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów zalecana jest interwencja chirurgiczna, najczęściej zabieg artroskopii, a niekiedy nawet wczepienie protezy barku.

Później przychodzi czas na rehabilitację, która w przypadku urazu barku ma ogromne znaczenie. Rehabilitacja, której celem jest odbudowa prawidłowej funkcji stawu, naturalnie zależy od stopnia wyniszczenia barku, jak i podjętego leczenia. Może trwać od 3 do nawet 12 miesięcy. Rehabilitacja obejmuje przede wszystkim ćwiczenia ruchowe. Może natomiast obejmować także fizykoterapie, krioterapię, laseroterapię, elektrostymulację, zabiegi rozluźniające czy kinesiotaping.

Uraz stożka rotatorów – przyczyna, symptomy, leczenie i rehabilitacja
Freepik
Źródła: www.fabrykasily.pl
Fotografie: pl.freepik.com