Kategorie Porady

Wiele osób źle korzysta z myszki i klawiatury. Zacznij robić to poprawnie

Sporo mówiliśmy już o ustawieniu ciała, a zwłaszcza kręgosłupa w pozycji siedzącej. Tym razem skupimy się na pozycji rąk podczas pracy na komputerze.

Klawiatura i myszka

Klawiatura i myszka powinny być ulokowane tak, abyś można było korzystać zarówno z jednego jak i drugiego z przedramionami ułożonymi równolegle do podłogi. Kluczowe znaczenie ma więc tutaj ponownie właściwa wysokość biurka. Kiedy już przedramiona mogą być we właściwej pozycji, należy ustawić podstawkę pod klawiaturę na wysokości łokci lub minimalnie niżej.

Wiele osób źle korzysta z myszki i klawiatury. Zacznij robić to poprawnie
Instagram

Dalej czy bliżej od klawiatury?

Zaleca się stanie lub siedzenie blisko klawiatury, co pozwala na utrzymanie optymalnej pozycji górnej części ciała – wprowadzenie rotacji zewnętrznej w stawach barkowych, trzymanie łokci blisko ciała i nadgarstków w jednej płaszczyźnie z łokciami i barkami. Kiedy znajdujemy się dalej od klawiatury, zmuszamy nasze ciało do wyciągnięcia rąk (łokci) do przodu, skręcenia barków do wewnątrz i wygięcia nadgarstków. W konsekwencji możemy się spodziewać problemów z łokciami, kciukami i nadgarstkami, które mogą przyjść z czasem.

internet, technology, laptop computer, computer keyboard, notebook

Korzystanie z klawiatury

Ustawienie nadgarstków względem przedramion ma tutaj kluczowe znaczenie. Opierasz nadgarstki o blat biurka? A może trzymasz je wysoko w górze? W obu przypadkach popełniasz błąd! Nadgarstki nie powinny opierać się o podstawę klawiatury czy biurko. To samo tyczy się dłoni, za pomocą której obsługujemy myszkę. Dłonie mają być wspierane z barków, a nadgarstki powinny swobodnie unosić się nad klawiaturą lub myszką. Podparte lub zawieszone i wygięte nadgarstki mogą prowadzić do uciśnięcia nerwów i zmniejszenia dopływu krwi do dłoni. Jakby tego było mało, ciało w takiej sytuacji przestaje stabilizować ustawienie barków.

Wiele osób źle korzysta z myszki i klawiatury. Zacznij robić to poprawnie
Instagram

Rób sobie przerwy

Równie istotne jest robienie częstych przerw na rozruszanie. Zaleca się rozruszanie przedramion, nadgarstków i dłoni co godzinę, a nawet częściej, jeśli dużo piszesz lub korzystasz z myszki. Nie zapominaj o tym. Zajmie Ci to zaledwie chwilę, a z pewnością Twoje ciało Ci za to podziękuje.

Nie zapominaj również o tym, aby w każdej godzinie (najlepiej co pół godziny) pracy przed komputerem poświęcić co najmniej krótką chwilę na rozruch całego ciała. Wystarczą do tego zaledwie 2 minuty przerwy. Wykorzystaj je na ćwiczenia, które poprawią krążenie w mięśniach nieruchomych podczas pracy.

Na koniec rada. Pamiętaj, że to Ty masz dostosować otaczający Cię świat do Twojej budowy anatomicznej, a nie zmusza ciało do dopasowywania się do wymogów świata.

Źródła: www.instagram.com
Fotografie: www.instagram.com