×

Odciąż plecy swojego dziecka! Zatroszcz się o wapń w jego diecie, bo potem będzie za późno

Wapń a kręgosłup – Zdrowe kości dzieci to także zdrowy kręgosłup. Dlatego tak ważna jest dieta dzieci, która ma wpływ na jakość ich życia w późniejszym wieku.

Przez ostatnie dwie dekady kobiety zmagały się z problemami takimi jak osteoporoza przez niedostateczne spożyciu wapnia. Niestety dla większości ludzi jest za późno. Wynika to z faktu, że potrzeba zwiększonego pozyskiwania i przechowywania wapnia zaczyna się bardzo wcześnie – zwłaszcza w latach przed dorastaniem.

Podczas gdy wielu rodziców przypomina sobie ostrzeżenia, by spożywać cztery główne grupy żywności i pić dużo pełnego mleka, zalecenia te popadły w niełaskę z wielu uzasadnionych powodów. Jednak w USA spadek spożycia mleka przez dzieci spowodował poważny niedobór wapnia.

Aby utrzymać mocne kości, ogólnym celem jest po prostu:

  1. Jedzenie lub picie zalecanej ilość pokarmu zawierającego wapń
  2. Pozwolenie na maksymalną absorpcję z jelit
  3. Zapobieganie utracie składników odpowiedzialnych za mocne kości

Aby osiągnąć powyższe cele, większość dzieci musi codziennie zwiększać ilość wapnia, którą spożywa lub pije, aby spełnić dzienne wymagania.

Wapń a kręgosłup: Zalecane spożycie wapnia dla dzieci od 4 do 8 lat

Zapotrzebowanie na wapń u dzieci w wieku od 4 do 8 lat szacuje się na około 800 mg/dobę. Wymóg ten można łatwo osiągnąć pijąc trzy szklanki mleka, z których każde zawiera 300 mg.

Dla bardziej powściągliwych dzieci sok pomarańczowy jest alternatywą, chociaż jest mniej optymalny, ponieważ nie zawiera ani dodatkowej witaminy D (wymaganej do wchłaniania wapnia przez organizm), ani białka i tłuszczu, które ma mleko.

Wapń a kręgosłup: Zalecane spożycie wapnia dla dzieci w wieku od 9 do 18 lat

Począwszy od wieku 9 lat zalecana odpowiednia dawka wapnia wzrasta do 1300 mg dziennie przez następne 9 lat. Niestety, ankieta przeprowadzona w 1994 r. przez Departament Rolnictwa USA wykazała, że ​​istnieje poważny niedobór wapnia:

  1. Dzieci w wieku od 9 do 13 lat średnio mniej niż 1000 mg dziennie, a dziewczęta mają marne 800.
  2. U nastolatków w wieku od 14 do 18 lat dzienne spożycie wapnia u chłopców wzrosło do nieco ponad 1000 mg dziennie, a u dziewcząt spadło do mniej niż 700 mg dziennie.

Według tego badania zdecydowana większość dziewcząt przyjmowała tylko nieco ponad połowę zalecanej ilości wapnia dziennie. Choć wymienianie różnic między płciami może wydawać się bezcelowe, znaczenie to potęguje długoterminowy wpływ marnotrawstwa wapnia i stosowania u dziewcząt, które dojrzewają i rodzą dzieci.

Biorąc pod uwagę, że wapń jest lepiej wchłaniany i przechowywany w okresie dojrzewania, wolelibyśmy skorzystać z tej wydajności i przyjmować więcej wapnia.

Zamiast tego wydaje się, że nastolatki nie wykorzystują tego okresu w swoim życiu, aby zainwestować w swoje późniejsze zdrowie. Dobrą wiadomością jest to, że badania zawartości mineralnej kości, odbicie gęstości i zapasów wapnia, wykazały, że nawet niewielki wzrost spożycia mleka może prowadzić do znacznej poprawy zawartości mineralnej kości.

Każde źródło wapnia w diecie będzie wliczane do dziennego spożycia dziecka, ale mleko o niskiej zawartości tłuszczu jest najwyraźniej najbardziej wydajne i łatwo dostępne. Napoje bez mleka, soi i ryżu bez laktozy stały się ostatnio łatwiej dostępne i tańsze.

Oprócz mleka istnieje wiele produktów spożywczych zawierających wapń, które mogą pomóc dzieciom w uzyskaniu odpowiedniego poziomu wapnia w codziennej diecie. Oto kilka przykładów:

Produkty mleczneMleko, jogurt, ser
Zielone
warzywa
liściaste
Brokuły, jarmuż, szpinak
OwocePomarańcze
Fasola
i groch
Tofu, orzeszki ziemne, groch, czarna fasola, fasolka
po bretońsku
RybaŁosoś, sardynki
RóżneNasiona sezamu, migdały, cukier brązowy

Witamina D jest również niezbędna, by organizm mógł wchłonąć wapń

Niektórzy producenci decydują się wzbogacić mleko o tę witaminę. Ta witamina występuje naturalnie tylko w kilku produktach spożywczych, takich jak tłuste ryby (łosoś, sardynki) i żółtka jaj. 

Oprócz źródeł dietetycznych światło słoneczne może dostarczać organizmowi witaminy D w postaci syntetyzowanej przez skórę.

Co ważne, ostatnie badania wskazują, że fosfor i napoje gazowane (które zawierają kwas fosforowy) mają negatywny wpływ na gęstość kości

Chociaż nie zostało to jeszcze udowodnione jako istotna przyczyna utraty wapnia, mleko jest nadal uważane za preferowany napój w porównaniu z jakimkolwiek rodzajem napojów gazowanych.

Po okresie dojrzewania kończy się wzrost kości, ale gęstość kości wzrasta do mniej więcej 30 roku

Wchłanianie i zatrzymywanie wapnia zmniejsza się, a wymóg przyjmowania wapnia szacuje się na 1000 mg/dzień.

Drenaż wapnia z kości występuje u wszystkich ludzi w stałym tempie, ale kobiety są wyraźnie bardziej narażone na straty. Zmienność utraty wapnia jest najlepiej widoczna w ciąży, gdy wapń jest pobierany z zapasów matki w celu odkładania się w płodzie. 

Ponadto laktacja powoduje ciągłą potrzebę dalszej suplementacji wapnia u kobiet

Podczas gdy większość przyszłych matek jest w stanie uzupełnić swoje potrzeby poprzez przyjmowanie witamin prenatalnych, niektóre nastolatki nie są w stanie zrozumieć konieczności zwiększonego spożycia wapnia. 

Wapń a kręgosłup: Bardzo ważnym sposobem zachowania gęstości kości jest ćwiczenie

Korzyściach płynące z ćwiczeń, zwłaszcza u osób starszych mają wiele plusów, w tym z zachowania zawartości minerałów w kościach.

Przyjmuje się również, że zwiększona aktywność spowoduje siły działające na kość, które wyzwalają zwiększoną gęstość kości – naturalną reakcję na ochronę bardzo zużytych kości, czyniąc je mocniejszymi. Stąd sensowne jest, że dzieci, które mają więcej ćwiczeń, również będą miały mocniejsze kości.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!