×

Wdowi garb, czyli jaki wpływ mają telefony i tablety na nasze zdrowie?

Większość ludzi skacze z radości, gdy otrzyma nowy telefon bądź tablet. Zupełnie zapominając, że korzystanie z takich urządzeń elektronicznych może powodować m.in. bóle karku. Zahipnotyzowani grą, mediami społecznościowymi lub przeglądaniem stron internetowych, użytkownicy telefonów długotrwale patrzą w dół lub znajdują inne niewłaściwe dla kręgosłupa pozycje, w których mogą wpatrywać się w swoje ekrany. Kończy się to później sztywnością karku, dolegliwościami bólowymi, a nawet może pojawić się tzw. „wdowi garb”.

Co to jest „wdowi garb”?

Wdowi garb (inaczej bawoli garb) – to potoczne określenie wyniosłości tkankowej, która powstała u podstawy karku, a konkretnie na granicy szyi i pleców. Charakteryzuje się zgrubieniem tkanki w dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego na skutek pogłębienia kifozy piersiowej oraz wysunięcia głowy do przodu.

Wdowi garb jest bardzo wrażliwy i bolesny nawet przy delikatnym dotknięciu.

Wdowi garb – przyczyny

Coraz częściej garb pojawia się u młodych osób, które spędzają wiele godzin przed komputerem i nadmiernie używają telefonu bądź tabletu.

Problem z używaniem urządzeń elektronicznych polega na tym, że korzystanie z nich wymusza złą pozycję ciała. Konkretnie chodzi o to, że na przykład telefon trzymany jest na wysokości brzucha, a głowa jest mocno pochylona w dół. Jest to o tyle szkodliwe dla naszego kręgosłupa, że do nieprawidłowego zgięcia i dużych naprężeń dochodzi niemal codziennie i trwa to przez wiele godzin.

Już nawet wysyłanie 6 wiadomości dziennie może powodować rozwój zmian zwyrodnieniowych w układzie mięśniowo – szkieletowym!

Średniej wielkości głowa waży ok. 5,5 kg. Jeśli się pochylamy, to w zależności od kąta nachylenia, nacisk na szyję wynosi od 12 do 27 kg. Powoduje to znaczne obciążenia kręgosłupa.

Zgięta pozycja (z głową pochylona pod kątem większym niż 20 stopni) przy długotrwałym korzystaniu z urządzeń elektronicznych może prowadzić do różnych dolegliwości bólowych szyi i wdowiego garbu. Może również spowodować wystąpienie stanów zapalnych kręgosłupa, jego przedwczesnego skrzywienia bądź wypadnięcia dysku.

Może przyczynić się również do powstania zmarszczek, bruzd a nawet podwójnego podbródka. Wszystko przez nadmierne rozluźnienie mięśni szyi, które stają się coraz bardziej wiotkie oraz poprzez odgniecenia na skórze, które są wynikiem wielogodzinnej skulonej pozycji.

Wdowi garb może mieć też podłoże genetyczne i często pojawia się u osób z osteoporozą. W takim przypadku, wynika to z nieprawidłowo zrastających się złamań osteoporotycznych w odcinku piersiowym, które generują powstanie przeciążeń w innych miejscach kręgosłupa.

Niezależnie od przyczyny pojawienia się wdowiego garbu, schorzenie prowadzi do przykurczy mięśni prostowników szyi.

Poza tym, dochodzi do pogłębienia lordozy i nadmiernej kompresji kręgów w szyjnym odcinku kręgosłupa. To z kolei skutkuje pogłębieniem się kifozy piersiowej.

Wdowi garb – objawy

Poza oczywistem symptomem jakim jest niemożność wyprostowania się, wdowi garb wiąże się z szeregiem innych dolegliwości. Są to:

– bóle głowy,

– pieczenie i/lub drętwienie karku,

bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa,

– osłabienie siły mięśniowej w obrębie kończyn górnych,

– mrowienie palców u dłoni.

Na czym polega leczenie wdowiego garbu?

Możliwości terapeutycznych jest wiele. Jednak podstawą jest zmiana złych nawyków, korygowanie postawy ciała (zwłaszcza podczas siedzenia i korzystania z urządzeń elektronicznych), a także aktywność fizyczna i odpowiednie ćwiczenia. W ostateczności stosuje się małoinwazyjne zabiegi.

Wybór terapii zależy od zaawansowania choroby, całości obrazu klinicznego i tła pojawienia się tego schorzenia.

Istotne są ćwiczenia ogólnorozwojowe poprawiające postawę, rozciąganie mięśni obręczy barkowej oraz mięśni podpotylicznych. Skuteczna jest też terapia powięziowa, czyli rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Jednak tego typu leczenie należy wykonywać tylko pod stałą kontrolą specjalisty.

Warto pomyśleć o tzw. reedukacji posturalnej, czyli samokorekcji postawy. Jej celem jest ponowne wyrobienie czy też odtworzenie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Nawet podczas pracy przy komputerze należy wykonywać proste ćwiczenia.

9 genialnych sposobów na uzyskanie doskonałej postawy. Warto zadbać o zdrowy kręgosłup!

U pacjentów ze złamaniem osteoporotycznym, aby zapobiec powstawaniu nieprawidłowych przeciążeń w obrębie kręgosłupa nieobjętego uszkodzeniem, stosuje się dwa rozwiązania: gorset stabilizujący albo kifoplastykę. To zabieg, którego istotą jest zespolenie złamania przy użyciu balonu wysokociśnieniowego i cementu chirurgicznego. Ma to na celu nadanie prawidłowego kształtu odcinkowi piersiowemu kręgosłupa.

Im szybciej chory skonsultuje się z lekarzem ortopedą i rozpocznie leczenie, tym większe ma szanse na znaczne zmniejszenie wady i poprawienie postawy ciała.

Profilaktyka wdowiego garbu

Wdowi garb jest nabytą wadą posturalną, której można zapobiec, wykonując regularnie proste ćwiczenia, dbając o kondycję i zwracając uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z komputera bądź z telefonu.

Profilaktyka wdowiego garbu związana jest również z korygowaniem postawy ciała oraz zmianą złych nawyków. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą, zainwestuj w wygodne krzesło – takie, na którym nie będziesz się garbić ani wychylać nienaturalnie.

4 szybkie ćwiczenia na proste plecy. Dzięki nim przestaniesz się garbić!

Staraj się ograniczać używanie różnych urządzeń elektronicznych, m.in. smartfonu. A gdy już z nich korzystasz, rób to prawidłowo.

Unieś telefon nieco do góry, aby nie pochylać głowy w dół. Uszy powinny być w jednej linii z ramionami, a łopatki ściągnięte. Dzięki temu Twój kręgosłup nie będzie nadmiernie obciążony.

Zmień swoje złe nawyki i koryguj niewłaściwą postawę ciała, a unikniesz garba!

Popraw mobilność odcinka piersiowego kręgosłupa i rozciągaj się. Poniżej możesz zobaczyć mój filmik, aby dowiedzieć się jak poprawnie wykonać takie ćwiczenie.


Poznaj też inną wersję ćwiczenia, które pomaga zlikwidować wdowi garb. Najważniejsze, aby wykonywać je regularnie.

Warto też odwiedzić fizjoterapeutę, który pomoże Ci w rozluźnieniu napiętych mięśni. Poza tym, możesz chodzić na basen lub różne zajęcia fitness. Pomocny okazuje się również masaż tzw. bańką chińską.

Wielogodzinne przeglądanie telefonu powoduje powstanie m.in. wdowiego garbu i podwójnego podbródka. Czy warto tak spędzać wolny czas?

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować