×

Siedzisz co najmniej kilka godzin dziennie? Tłumaczymy, co dzieje się z Twoimi mięśniami

Siedzimy w domu, siedzimy w restauracjach, siedzimy przede wszystkim w pracy – przeciętny pracujący człowiek może spędzić nawet 80 % czasu w tej pozycji. Kiedy spędzamy znaczną większą część czasu w pozycji siedzącej, nie może to się nie odbić negatywnie na naszym zdrowiu i to w różnym tego słowa znaczeniu. Odbija się to przede wszystkim na narządach ruchu. W jaki sposób cierpi na tym nasz organizm?

Siedzący tryb życia zmorą dla organizmu człowieka

Długie siedzenie sprawia, że nasz układ mięśniowy przestaje prawidłowo pracować, traci swoją siłę i energię. W konsekwencji traci na tym nasza prawidłowa postawa, spada kondycja i pojawiają się mniejsze lub większe dolegliwości bólowe w różnych rejonach ciała – dzieje się tak, ponieważ ciało jest zbudowane z taśm mięśniowych, które są od siebie zależne. Są jednak w naszym organizmie takie mięśnie, które w szczególny sposób cierpią w skutek siedzącego trybu życia, a to przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj cztery grupy mięśniowe:

  • mięśnie brzucha
  • zginacze stawów biodrowych
  • mięśnie pośladkowe
  • prostowniki grzbietu

Wpływ siedzącego trybu życia na prawidłową postawę

Kiedy prowadzimy siedzący tryb życia zwykle dochodzi do:

  • skrócenia mięśni zginaczy stawów biodrowych,
  • rozciągnięcia i osłabienia mięśnie brzucha,
  • rozciągnięcie i osłabienia mięśni pośladkowych,
  • skrócenia i zwiększenia napięcia dolnej części prostownika grzbietu

Zmiany wywołany siedzącym trybem życia w długości mięśni są gotowym przepisem na pogłębienie lordozy lędźwiowej, zablokowanie w stawach międzykręgowych, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, przodopochylenie miednicy i bóle pleców. Negatywnych konsekwencji jest jednak znacznie więcej.

Musisz siedzieć? Zrób to dobrze

Niektórzy nie mają wyjścia i chociażby ze względu na pracę muszą spędzić w pozycji siedzącej dobrych kilka godzin. Co wtedy? W takim przypadku należy maksymalnie możliwie obniżyć przeciążenie kręgosłupa za sprawą utrzymania prawidłowej postawy i stosować aktywne przerwy.

Niech ten obrazek będzie dla Ciebie wskazówką i punktem odniesienia do tego, jak powinno się siedzieć będąc w pracy i nie tylko

Źródła: www.instagram.com

Może Cię zainteresować