Test: wstawanie z pozycji siadu skrzyżnego. Co daje to ćwiczenie?
Jakiś czas temu opublikowałem na Instagramie test dla Was. Test, który cieszył się bardzo dużą popularnością. Stąd też nieco więcej słów na temat wstawania z pozycji siadu skrzyżnego.
Siad skrzyżny
Siad skrzyżny (sukhasana) jest uznawany za podstawową pozycję siedzącą. Jest komfortowy o ile nie ma się problemu z rotacją zewnętrzną ud i można utrzymać miednicę lekko pochyloną do przodu co zapobiega powstawaniu niepożądanego napięcia w pachwinach i unoszeniu kolan. Sęk w tym, że nie zawsze jest to takie proste i oczywiste, jakby się mogło wydawać, przez co dla wielu osób ta pozycja ostatecznie nie jest zbyt komfortowa. Finalnie trudno im utrzymać proste plecy, unoszą kolana do góry lub też pojawia się nieprzyjemne mrowienie w stopach. Taka sytuacja może mieć miejsce z kilku powodów: spięte mięśnie czworogłowe, tyło-pochylenie miednicy czy rotacja wewnętrzna ud.
Wstawanie z pozycji siadu skrzyżnego. Co daje to ćwiczenie?
O ile sam siad skrzyżny to podstawowa pozycja siedząca, o tyle wstawanie z siadu skrzyżnego to już swego rodzaju ćwiczenie. Ćwiczenie, które dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Co daje nam wstawanie z siadu skrzyżnego (oczywiście bez podpierania się dłońmi)? Przede wszystkim odpowiada za wzmocnienie mięśni nóg, zwłaszcza ud, co z pewnością zauważysz chociażby podczas zimowego szosowania po stoku, a także jest ćwiczeniem korekcyjnym dla osób mających problemy z koślawością kolan. Warto przy tym pamiętać, że im wolniej wykonujemy ćwiczenie, tym jest ono efektywniejsze. Dla zadowalających rezultatów wystarczy, że będziesz wykonywać 2-3 serie po 5 powtórzeń na każdą ze stron.
Mam dla Ciebie test
Dla urozmaicenia tego ćwiczenia przygotowałem dla Ciebie TEST, który znajdziesz na poniższym nagraniu. Sprawdź, jak poradzisz sobie z tym małym wyzwaniem. Daj znać, czy dało Ci się powtórzyć to ćwiczenie bez problemu czy może wcale nie było to takie proste, jakby się mogło wydawać? ?
https://www.instagram.com/p/CBQcJBbockQ/
Ciekawostka
Brazylijski lekarz, Claudio Gil Araujo opracował test, który opiera się właśnie o wstawanie z siadu skrzyżnego. Zdaniem uczonego ma on przewidzieć, ile lat życia zostało jeszcze danej osobie. Bez względu jednak na otrzymany wynik i wiarygodność testu, która pozostawia wiele do życzenia, nie ma wątpliwości, że stanowi on użyteczny punkt odniesienia dla ogólnego stanu zdrowia.
Więcej szczegółów na temat tego ciekawego testu znajdziesz tutaj.