×

3 świetne zabawy, dzięki którym zadbasz o prawidłową postawę swojego dziecka

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Tyczy się to przede wszystkim zdrowia maleństwa, a w tym prawidłowej postawy ciała. U zdrowego dziecka zaburzenia ruchowe, a w konsekwencji wadliwa postawa mogą rozwinąć się w wyniku nieprawidłowych nawyków, siedzącego trybu życia, nieprawidłowego odżywiania, ograniczonej aktywności fizycznej. To dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat życia dziecka zadbać o jego motorykę i prawidłową postawę ciała.

Konsekwencje wad postawy u dziecka

Wady postawy u dziecka zaburzają budowę ciała i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mowa tutaj o ograniczenia zakresów ruchu w stawach, zwiększonym wydatku energetycznym czy nawet zaburzeniach pracy narządów wewnętrznych, co może doprowadzić do przewlekłych zespołów bólowych czy nawet zmian zwyrodnieniowych.

Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka? Zrób to poprzez to, co dzieci lubią najbardziej

Jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością wiesz, jak czasami trudno jest nakłonić dziecko do wykonywania i powtarzania pewnego rodzaju czynności. Jeśli w ogóle się ich podejmą, to prawdopodobnie bardzo szybko się znudzą ze względu na ich charakterystykę. Warto z tego względu rozważyć wprowadzenie zabaw gimnastycznych, które świetnie się tutaj sprawdzą, a co najważniejsze, pomogą zadbać o prawidłową postawę malucha.

Poniżej przedstawiamy kilka zabaw (ćwiczeń), które możesz spokojnie stosować zamiennie. Co więcej, równie dobrze możesz urozmaicić nimi zwykłe poruszanie się po domu. Baw się razem z dzieckiem, a Twój maluch z pewnością poczuje dodatkową motywację!

#1 „Skradający się kotek”

Przechodzimy do klęku podpartego i uginamy ramiona w łokciach. Klatka piersiowa i głowa nisko nad podłogą. Na sygnał skradamy się niczym kotek, tzn. najpierw przenosimy rękę, a następnie jedną nogę do przodu, podczas gdy druga noga – wyprostowana – i ręka zostają z tyłu. Poprzez zabawę „skradający się kotek” odciążamy kręgosłup od obciążenia osiowego, wzmacniamy mięśnie ściągające łopatki i rozciągamy mięśnie biodrowo-lędźwiowe, które tak często są przykurczone u osób prowadzących siedzący tryb życia.

#2 „Gazeta”

Jak sama nazwa zabawy wskazuje, do tej zabawy potrzebna będzie nam gazeta. Stajemy bez skarpetek. Każdy uczestnik zabawy dostaje kilka stron gazet, które kładzie na podłodze tuż obok stóp. Na sygnał rozdzieramy przydzieloną nam gazetę na kawałki przy pomocy samych palców u stóp – nie można stawać na gazecie. Kiedy wyznaczony czas dobiegł końca, zbieramy porozdzierane kawałki za pomocą stóp i podajemy je do rąk. Kawałki zebrane lewą stopą podajemy do prawej ręki i na odwrót. Należy pamiętać, aby przez cały czas trwania zabawy utrzymać proste plecy. Ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni wysklepiające stopy.

#3 „Wyścig wielbłądów”

Na początku zabawy wyznaczamy linię startu i linię mety. Zabawa zaczyna się naturalnie na linii startu. Nie będzie to jednak zwykły bieg. Siadamy na linii tyłem do wyznaczonej trasy wyścigu w pozycji siadu prostego z podparciem ramionami z tyłu. Uwagi: palce zwrócone w kierunku mety, plecy proste, łopatki ściągnięte. Na sygnał „start” prostujemy ramiona, unosimy biodra w górę i ruszamy! Kto pierwszy na mecie, ten wygrywa. Wyścig można utrudnić poprzez umieszczone na trasie przeszkody. Oprócz świetnej zabawy rozciągamy mięśnie prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, czworoboczne lędźwi i grupę kulszowo-goleniową.

Daj znać, która z tych zabaw najbardziej przypadła do gustu Twojemu maluchowi.

Chcecie więcej takich zabaw dla swoich pociech? ?

Źródła: Owczarek S, Bondarowicz M, “Zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej”, WSiP, Warszawa, 2011

Może Cię zainteresować