×

9 objawów, które świadczą o braku równowagi hormonalnej. Mają wpływ na Twój wygląd

Wzrost i rozwój ludzkiego ciała w ogromnej mierze zależny jest od prawidłowego funkcjonowania hormonów.

Te malutkie cząsteczki sterują naszym samopoczuciem, emocjami, a nawet wyglądem. Zaburzenia hormonalne są jednak częste, a z reguły nie zwracamy na nie uwagi. By cieszyć się zdrowiem i doskonałym wyglądem, warto upewnić się, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Poniżej znajdziesz 9 najczęstszych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że masz kłopoty z równowagą hormonalną i wpływa to na twoje samopoczucie i wygląd.

Trądzik

Oczywiście istnieje wiele innych przyczyn trądziku jak niewłaściwa dieta, cykl menstruacyjny czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Jeśli jednak trądzik jest stałym towarzyszem, prawdopodobnie winny jest brak równowagi hormonalnej.

Nadmierne owłosienie

Niektórzy walczą z wypadającymi włosami, inni walczą z ich nadmiarem. Jeśli włosy pojawiają się w miejscach, w których wcześniej ich nie było, najprawdopodobniej masz problem z nadmiarem testosteronu.

Nadwaga

Wiele osób ma problemy z dodatkowymi kilogramami, podczas gdy inni zajadają pizzę i wcale po niej nie tyją. Przyczyną tej niesprawiedliwości również są hormony. Jednakże jeśli przestrzegasz diety i restrykcyjnych ćwiczeń, a waga nie ruszyła się nawet o milimetr, warto udać się do specjalisty, by wyjaśnić przyczynę.

Zmęczenie

Nieustanne zmęczenie także może świadczyć o nierównowadze hormonalnej. Wysoki poziom progesteronu może powodować, że jesteśmy zmęczeni nawet po 8 godzinach snu. Zwykłe badania krwi pozwolą wykryć czy faktycznie winne są hormony, takich objawów jednak nie należy lekceważyć.

Pocenie się

Nadmierne pocenie nie zawsze jest związane z brakiem równowagi hormonalnej, jednak w wielu przypadkach właśnie one okazują się winne. Warto sprawdzić, by pozbyć się nieprzyjemnego problemu.

Cienie pod oczami

Praktycznie żaden makijaż nie pomoże ci zakryć cieni pod oczami jeśli spałaś 3 godziny. Bezsenność może być związana z niedoborem progesteronu.

Depresja

Depresja to kolejny objaw zaburzeń hormonalnych. Lęki mogą występować tuż przed cyklem menstruacyjnym, w okresie ciąży lub menopauzy, jednakże w przypadku częstszych ataków, należy skonsultować się z lekarzem.

Zmiany w piersiach

Post udostępniony przez @karojourney

Niski poziom estrogenu może zmniejszyć gęstość tkanki, z kolei zbyt wysoki poziom hormonu prowadzi do powstawania cyst i guzków. Zmiany na piersiach mogą być także powodowane poważniejszymi chorobami.

Wypadanie włosów

Nawet najlepsze szampony nie są w stanie uporać się z włosami wypadającymi garściami? To również bardzo częsty symptom braku równowagi hormonalnej.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!