×

5 cennych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać Twój kręgosłup w dobrej kondycji

Niezależnie od tego, co jest przyczyną bólu pleców, wyleczenie prawdopodobnie zajmie Ci trochę czasu. Przez cały ten czas warto robić wszystko, aby dodatkowo sobie nie zaszkodzić, a wręcz przeciwnie, pozwolić na osiągnięcie pewnego poziomu komfortu i złagodzenie dokuczliwego bólu.

Oto 5 prostych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji

1. Pozwól mu odpocząć podczas snu

Podczas leżenia wszystkie struktury kręgosłupa, które ciężko pracowały przez cały dzień, w końcu mają okazję się zrelaksować – oczywiście, o ile na to pozwolisz. Aby maksymalnie wykorzystać czas odpoczynku, niezbędny będzie odpowiedni materac i poduszka, który zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, pozycji, w jakiej zasypiamy i konkretnego problemu z plecami lub szyją.

2. Ćwicz mięśnie głębokie

Mięśnie core – mięśnie dolnej części brzucha i pleców – muszą być silne, aby utrzymać Twój kręgosłup w naturalnej pozycji zarówno podczas stania, jak i wykonywania wielu innych czynności. Niestety wielu z nas o tym zapomina albo najzwyczajniej w świecie nie jest w stanie zachować bezpiecznej pozycji przez dłuższy okres czasu. Ćwiczenia z pewnością Ci w tym pomogą. Wystarczy 20-30 minut dziennie ćwiczeń, a Twój core i kręgosłup Ci za to podziękuje.

3. Wybieraj buty, które pomogą Ci utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji

Niezależnie od tego, czy idziesz na spacer czy na trening, buty, które nosisz, odgrywają niezwykle istotną rolę we wspieraniu Twojego kręgosłupa. Zadbaj o to, aby buty nie były za duże ani za małe. Dodatkowo but, który dobrze przylega do pięty zapobiega nadmiernej pronacji lub supinacji – rotacji wewnętrznej i zewnętrznej stopy.

>4. Korzystaj z zalet masażu

Dobry masaż ma wiele zalet terapeutycznych. Może chociażby zwiększyć wydzielanie endorfin – naturalnego środku przeciwbólowego – w krwiobiegu, co z kolei przełoży się na ograniczenie przyjmowania leków przeciwbólowych. Masaż może także sprzyjać przepływowi krwi w organizmie, co wpłynie na lepsze przenoszenie składników odżywczych do bolących obszarów.

5. Ogranicz czas, jaki spędzasz w pozycji siedzącej

Dyski w dolnej części kręgosłupa podczas siedzenia są 3 razy bardziej obciążone niż w pozycji stojącej. To by wyjaśniało, dlaczego długie godziny przed komputerem mogą powodować lub nasilać bóle pleców – szczególnie dolnych partii. Ponadto gdy siedzimy przy biurku i patrzymy w ekran, mamy tendencje do garbienia i pochylania się do przodu, co jeszcze bardziej obciążą odcinek lędźwiowy. W związku z tym wybór odpowiedniego fotela i praktykowania poprawnej pozycji podczas siedzenia odgrywa niezwykle istotną rolę w przypadku osób, które spędzają przed komputerem kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie. Nie zaleca się również siedzenia przed komputerem przez dłuższy czas. Staraj się wstawać i rozruszać co 20-30 minut – przykładowe ćwiczenia. Pamiętaj, że kręgosłup musi się poruszać, aby zachować zdrowie. To między innymi ruch zasila go składnikami odżywczymi, których tak bardzo potrzebuje.

Zapamiętaj te pięć punktów i pamiętaj, że czasami nawet niewielkie zmiany w codziennym funkcjonowaniu mogą zapobiec bólom pleców lub też ulżyć Ci w cierpieniu.

Źródła: www.spine-health.com
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować