Kategorie Porady

Przydatne wskazówki dotyczące zakupu materaca. Warto wiedzieć na co się nie dać naciągnąć

Bardzo długo szukamy nowego auta, roweru czy nowych ubrań, a zaniedbujemy zakup jednej z ważniejszych rzeczy – materaca. Śpimy od 6 do 8 godzin każdej nocy, więc zły zakup może poważnie odbić się na naszym zdrowiu.

Zaleca się również zakup materaca z bezproblemową polityką zwrotów. Dzieje się tak, ponieważ materac może wydawać się komfortowy na jedną noc, ale z czasem może wywoływać nieprzewidziane bóle…

Należy rozważyć indywidualny materac

Wraz z wprowadzaniem kolejnych rodzajów materacy i nowych funkcji, zakup materaca może wydawać się zniechęcającym procesem. 

Poniższe uwagi mogą pomóc osobom w sortowaniu opcji w celu znalezienia odpowiedniego dopasowania do typu ciała i konkretnej sytuacji:

 1. Materac musi być dopasowany do wagi osoby. Przy zakupie nowego materaca należy wziąć pod uwagę indywidualną wagę i budowę. 

  Osoba z nadwagą lub otyłością prawdopodobnie skorzysta z materaca oferującego dodatkowe wsparcie. Standardowe materace często zużywają się szybciej pod ciężkimi osobami, ale producenci oferują teraz bardziej wytrzymałe materace i ramy niż w przeszłości. 

  Lżejsi, szczuplejsi ludzie nadal wymagają łóżka podtrzymującego, ale mogą czuć się bardziej komfortowo na materacach lateksowych lub piankowych.
 2. Wysokość łóżka. W ostatnich latach materace stały się grubsze. 

  W połączeniu ze standardowym fundamentem łóżko może być dość wysokie. Wysokie łóżko może być niewygodne, a nawet niebezpieczne dla starszej osoby, osoby z ograniczeniami fizycznymi lub osoby niższej. Jeśli nowy materac jest wyjątkowo gruby, wybranie „niskoprofilowego” fundamentu może ograniczyć wysokość łóżka. 
 3. Miękkie powierzchnie są zwykle lepsze w przypadku fibromialgii. Sen jest często trudny dla osób z fibromialgią, dlatego zakup dobrze dobranego materaca jest szczególnie ważny. 

  Wrażliwe obszary ciała, zwane punktami ucisku, mogą czuć się lepiej, jeśli zostanie wybrana bardziej miękka powierzchnia. Niektórym osobom z fibromialgią pomocne jest również regulowane łóżko. Dlaczego? Ponieważ objawy fibromialgii się zmieniają.

Przy dostępnej gamie opcji pomocne może być omówienie wszelkich specjalnych kwestii związanych ze snem ze sprzedawcą materaca. 

Niektóre łóżka są sprzedawane osobom z pewnymi schorzeniami, takimi jak fibromialgia, ale ta informacja może nie zostać zamieszczona w sklepie.

Dokonanie zakupu materaca

Nowy materac jest dużym i ważnym zakupem i istotne jest, by dowiedzieć się o zasadach sklepu dotyczących zwrotów i gwarancji, kosztów dostawy i wszelkich innych wydatków związanych z zakupem.

 1. Dowiedz się, co obejmuje gwarancja. 

  Systemy materacy stają się coraz bardziej złożone, dlatego też coraz częściej udzielane są różnego rodzaju gwarancje. Gwarancje nie zawsze obejmują na przykład regulacji łóżek. 
 2. Przejrzyj zasady sprzedaży online. 

  Sprzedaż materacy online staje się coraz bardziej powszechna. Ponieważ zazwyczaj nie ma możliwości wypróbowania materaca niż ta by go kupić i przetestować, ważne jest, aby znać dokładne zasady zwrotu materaca, który nie jest zadowalający. 

  Kupujący może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów wysyłki – które mogą być znaczne – w celu zwrotu materaca.
 3. Przeczytaj każdy drobny druk. 

  Na pewno spotkaliście się ze 100-dniowym bezpłatnym okresem próbnym. Zaleca się sprawdzenie drobnego druku pod kątem nieoczekiwanych opłat związanych z tymi ofertami.
Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com