Kategorie ĆwiczeniaJoga

7 głównych zasad mobilizacji, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas i uniknąć kontuzji

„Musisz się rozciągać!”. Wielu z Was z pewnością słyszało to zdanie i to nie raz. Zmuszał nas do tego nauczyciel na lekcjach wychowania fizycznego, zmusza trener na siłowni, a przede wszystkim wymaga tego od nas nasze ciało. Nasuwa się więc pytanie, jak to robić?

Mobilizacja, mobilizacja, mobilizacja…

Odpowiednia mobilność stawów, wiązadeł i tkanek pozwala radzić sobie z wszelkimi problemami związanymi z ruchem, sztywnością tkanek miękkich i ograniczeniami ruchu w stawach. Bolą Cię plecy? Możliwe, że musisz rozciągnąć mięśnie kulszowo-goleniowe. Nie jesteś w stanie zrobić poprawnego przysiadu? Pewnie masz zbyt mocno pospinane mięśnie czworogłowe i należy je rozciągnąć. Te i wiele innych objawów sprowadza się do braku odpowiedniego zakresu ruchu i upośledzenia układu ruchu. „Musisz się rozciągać”. Niech to hasło będzie przyświecać temu artykułowi.

7 zasad mobilizacji, które możesz traktować jako wytyczne mówiące o tym, jak dbać o organizm

#1 Testy

Musisz widzieć rezultaty, które można zobaczyć, zmierzyć czy powtórzyć, a testy będą na to najlepszym sposobem. Dla przykładu, jeśli starasz się poprawić swój przysiad, bo np. bolą Cię plecy, zanim zaczniesz rozbijać mięśnie człowogłowe i łydki, przyjmij dolną pozycję przysiadu i zwróć uwagę, gdzie pojawiają się ograniczenia. Po zastosowaniu odpowiednich technik mobilizacyjnych, ponownie przyjmij dolną pozycję przysiadu. Jeśli właściwie wybrałeś obszar i technikę mobilizacji, zauważysz różnicę. Jeśli nie, problem leży gdzie indziej.

zasady mobilizacji
Instagram

#2 Czujesz, że coś jest nie tak? Prawdopodobnie masz rację

Mobilizacja potrafi być bolesna, zwłaszcza, jeśli dotychczas bardzo ją zaniedbywałeś, a w Twoim życiu nie było ruchu w różnych płaszczyznach. Jeśli czujesz, że wyrządzasz sobie krzywdę, coś sobie nadrywasz lub zalewa Cię fala piekącego bólu, bardzo możliwe, że tak właśnie jest. W takiej sytuacji należy przerwać mobilizację, zanim stanie się coś poważniejszego. Naucz się słuchać swojego ciała i wyczuwać różnicę.

#3 Nie ma dni wolnych

Mobilizacja to systematyczna praca. Niezależnie od tego, co robisz, powinieneś zawsze myśleć o przyjęciu prawidłowej pozycji. Dodaj do tego 10-15 minut mobilizacji dziennie, a Twoje ciało Ci za to podziękuje. Pamiętaj, aby robić to codziennie – ciało podlega procesowi adaptacji. Jeśli więc będziesz poświęcać kilka minut dziennie na poprawę ustawienia ciała, z czasem ulepszona sylwetka stanie się dla Ciebie czymś zupełnie naturalnym. W przeciwnym razie Twoje ciało zesztywnieje, a Twoje ruchy i pozycja będą coraz dalsze od ideału.

zasady mobilizacji
Needpix

#4 Postaw sobie realistyczny cel

Masz problem z pozycją z ramionami nad głową? W tej pozycji powinieneś się mobilizować pamiętając o wprowadzaniu rotacji zewnętrznej w barkach. Im częściej będziesz powtarzać to, co chcesz zmienić, tym szybciej zauważysz poprawę.

#5 Mobilizuj się w poprawnej pozycji

Wyobraź sobie, że mobilizujesz się w przysiadzie podczas gdy przeniosłeś ciężar ciała na palce, kolana zapadły się już dawno do środka, a plecy są mocno zaokrąglone. Nie ma to zupełnie sensu. Podczas mobilizacji nie można zapominać o zasadach ruchu. Jeśli zapomnisz, przyzwyczaisz ciało do pracy w złej pozycji, a przecież starasz się z tym walczyć. Podczas gdy tak się stanie, przerwij mobilizację i ustaw ciało ponownie.

zasady mobilizacji
Picpik

#6 Badaj nowe możliwości

Podejdź do mobilizacji jako do swego rodzaju pozycji wyjściowych i nie ograniczaj się do tego, co widzisz na zdjęciach czy nagraniach. Eksploruj swój organizm pamiętając o tym, aby stosować dobrą technikę i utrzymywać poprawną pozycję. Przykład: jeśli mobilizujesz przód biodra, obróć ciało w bok lub unieś rękę nad głowę.

#7 Nie krzyw się

Boli? Nie krzyw się. W ten sposób skracasz mięśnie zginające szyję i kodujesz w swojej głowie, że mobilizacja musi kojarzyć się z bólem, co w przyszłości może działać na Ciebie zniechęcająco. Okazywanie cierpienia się nie opłaca. Poza tym po co masz to robić skoro to Twój świadomy wybór mający na celu poprawić funkcjonowanie organizmu.

Źródła: "Bądź sprawny jak lampart" dr Kelly Starret, Glen Cordoza
Fotografie: www.pickpik.com