×

Zastrzyki na ból szyi i pleców. Mogą szybko zlokalizować dokładne miejsce bólu

Zastrzyk w plecy: Jeżeli cierpisz na ból pleców, czy kiedykolwiek miałeś propozycję zastrzyku?

Zastrzyki są opcją leczenia nieoperacyjnego w przypadku ostrego lub przewlekłego bólu szyi lub pleców. 

Uważa się, że leczą bóle kręgosłupa po wypróbowaniu innych środków niechirurgicznych, takich jak leki lub fizykoterapia, ale przed rozważeniem operacji. Zastrzyki mogą zapewnić ulgę w bólu i pomóc określić źródło bólu pacjenta.

freepik.com

Zastrzyk w plecy:
Jak zastrzyki łagodzą ból?

Zastrzyki mogą dostarczać lek bezpośrednio do lokalizacji anatomicznej, która generuje ból, co może zapewnić większą ulgę w bólu szyi lub pleców niż w przypadku leków doustnych.

  1. Dostarcz steryd lub inne leki uśmierzające ból do miejsca, które jest źródłem bólu, aby zmniejszyć stan zapalny i znieczulić ból.
  2. Stwórz uszkodzenie cieplne (ablacja częstotliwości radiowej) na nerwu przenoszącym ból, aby zapobiec wysyłaniu sygnałów bólowych do mózgu.

Zastrzyki można również wykorzystać do określenia anatomicznej struktury kręgosłupa, która może potencjalnie być źródłem bólu, takiego jak przepuklina dysku lub ściśnięty nerw.

Zastrzyk w plecy:
Zastrzyki diagnostyczne dla kręgosłupa

Zastrzyki diagnostyczne zazwyczaj dostarczają leki znieczulające w pobliżu podejrzanego źródła bólu, takiego jak staw lub faza nerwu rdzeniowego. Jeśli tymczasowe złagodzenie bólu zostanie osiągnięte, dopóki nie ustąpi efekt znieczulenia miejscowego, można wywnioskować, że dany region jest źródłem bólu.

W połączeniu z historią pacjenta, badaniem fizycznym i badaniami obrazowymi zastrzyki diagnostyczne mogą pomóc w dalszym leczeniu.

Zastrzyk w plecy:
Wspólne zastrzyki na szyję i ból pleców

Zastrzyki terapeutyczne są zwykle stosowane w leczeniu bólu szyi lub pleców, wynikającego z stawu biodrowego, nerwu rdzeniowego i / lub krążka międzykręgowego.

Powszechnie podawane zastrzyki na bóle szyi i pleców to:

  1. Zastrzyki nadtwardówkowe – przyjmują leki, zazwyczaj steroidowe, w przestrzeń zewnątrzoponową kręgosłupa.
  2. Selektywne zastrzyki z bloków korzeni nerwowych – ukierunkowanie na określony nerw rdzeniowy i złożenie leku wokół nerwu w punkcie, w którym wychodzi on z otworu międzykręgowego (otwarcie kości między sąsiednimi kręgami).
  3. Bloki odgałęźne przyśrodkowe — przyjmowane leki wokół przyśrodkowych gałęzi nerwów rdzeniowych. Gałęzia przyśrodkowe to nerw, który wysyła sygnały bólowe do mózgu z stawów artretycznych. Zastrzyk skierowany wokół gałęzi przyśrodkowej może złagodzić ból szyi, a także być stosowany do leczenia bólów głowy pochodzących z szyi.
  4. Zastrzyki stawów krzyżowo- biodrowych (SI) – odczuwanie bólu pochodzącego ze stawu SI , który łączy kręgosłup z miednicą.
  5. Ablacja prądem o częstotliwości radiowej (RFA) – leczy ból przez uszkodzenie nerwu przyśrodkowego lub bocznego stawu lub stawu SI.

Uśmierzanie bólu po tych zastrzykach może nastąpić w ciągu kilku godzin lub może trwać od 1 do 2 tygodni, na przykład w RFA. Początkowo może wystąpić pewne ograniczenie aktywności fizycznej, po którym można wznowić rutynowe czynności. Te zastrzyki są powszechnie stosowane w połączeniu z fizykoterapią w celu wzmocnienia otaczających mięśni i przywrócenia mobilności.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!