Kategorie ĆwiczeniaPoradySchorzenia

Zespół trzaskającej łopatki – przyczyny, objawy, ćwiczenia

Zespół trzaskającej łopatki to schorzenie będące następstwem nieprawidłowej budowy kostnych. Jakie są przyczyny dolegliwości, objawy i co robić, kiedy mamy do czynienia ze schorzeniem?

Zespół trzaskającej łopatki – przyczyny

Jakie są przyczyny zespołu trzaskającej łopatki? Przyczyną są zaburzenia biomechaniczne łopatki. Niewiele Ci to mówi? Chodzi o wszelkie patologie związane z ruchem i torowaniem łopatki, a także dysbalansami mięśniowymi, które doprowadziły do podrażnień okolicy łopatki. Zaburzona biomechanika może mieć związek z:

  • urazami obręczy barkowej
  • zapaleniem kaletki maziowej
  • nieprawidłową budową kostną łopatki
  • przeciążeniami
  • nieprawidłowościami w obrębie mięśni
Zespół trzaskającej łopatki – przyczyny, objawy, ćwiczenia
Freepik

Zespół trzaskającej łopatki – objawy

Sama nazwa już sugeruje nam, gdzie pojawia się problem. Problem dotyczy oczywiście łopatki – zazwyczaj jest to jedna łopatka, ale może dotyczyć obydwu. Objawy to przede wszystkim trzaski, wszelkie anomalia dźwiękowe, przeskakiwanie łopatki, tarcie, chrobotanie, które pojawia się podczas wykonywania czynności ponad głowę oraz przy ruchach obręczy barkowej, a w bardziej zaawansowanych stadiach schorzenia ból. Bólowi towarzyszy zwykle ograniczony zakres ruchomości, przez co swobodne ruchy stają się uciążliwe lub wręcz niemożliwe. Ból może występować nawet podczas spoczynku. W niektórych przypadkach promieniuje do barku i odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zespół trzaskającej łopatki – przyczyny, objawy, ćwiczenia
Freepik

Ćwiczenia na zespół trzaskającej łopatki

Poniżej znajdziesz zestaw ćwiczeń, które można stosować w przypadku zespołu trzaskającej łopatki. Nie mniej jednak warto udać się do specjalisty (zwykle wystarczy jedno spotkanie) celem tego, aby zbadał, rozpisał podstawowe ćwiczenia ukierunkowane indywidualnie do danego przypadku. Zalecane jest to zwłaszcza, gdy pojawia się ból, choć wiadomo, im wcześniej udamy się na taką wizytę, tym lepiej.

Oto krótki zestaw ćwiczeń, który może pomóc Twojej łopatce.

Źródła:
Fotografie: pl.freepik.com