źle dopasowany biustonosz powoduje ból pleców
Kategorie Ból kręgosłupa lędźwiowegoBól kręgosłupa szyjnegoBóle kręgosłupaPoradySchorzenia

Źle dobrany biustonosz może powodować ból kręgosłupa i ramion!

Może się wydawać, że temat staników nie pasuje do strony „zdrowe plecy”. Nic bardziej mylnego! Każda z nas (kobiet) powinna wiedzieć, że źle dobrany biustonosz ma ogromny wpływ na nasz kręgosłup. To właśnie on może odpowiadać za ból szyi, ramion i pleców!

źle dopasowany biustonosz powoduje ból pleców
freepik.com

Źle dopasowany biustonosz, a ból pleców:

Jest to problem głównie posiadaczek większego biustu. Jego waga musi być odpowiednio rozłożona na ramionach i wsparta od dołu biustonoszem. Zbyt luźny lub zły typ stanika powoduje przymusowe wygięcie pleców i nadwyrężenie ramion.

Skutkuje to poważnymi problemami z kręgosłupem, bólem i złą postawą ciała, która zostaje na lata.

Na co zwrócić uwagę przy doborze stanika, by nie obciążał kręgosłupa?

1. Obwód stanika pod biustem

Wiele Polek nosi źle dobrane stanikiem. Ich bielizna często jest zbyt luźna pod biustem. Nie wszystkie firmy produkujące biustonosze oferują pełną tabelę rozmiarów. Dużo młodych polek posiada duży biust i mały obwód. Na przykład rozmiary takie jak 65D, 65E czy 65F nie są spotykane w sieciówkach.

Źle dobrany biustonosz może powodować ból kręgosłupa i ramion!

Cały ciężar piersi noszony jest wtedy na ramionach. Wielogodzinne obciążenie powoduje ból ramion, przygarbioną postawę ciała i bolesne ślady na skórze.

Źle dobrany biustonosz może powodować ból kręgosłupa i ramion!

2. Typy biustonoszy, które powodują ból pleców:

– bokserka – ramiona stanika łączą się na karku. Powoduje to przeniesienie ciężaru piersi na kark i szyję.

– bez ramiączek – nie odpowiedni dla większych biustów, powoduję wygięcie sylwetki i brak dodatkowej stabilizacji

– bez fiszbin – często w tym modelu występuje uboga rozmiarówka np. S, M, L. Ciężko ten typ stanika dobrać idealnie, tak by zbierał biust i rozkładał ich masę równomiernie. Dla posiadaczek większego biustu, zdecydowanie nie jest to bielizna na codzień!

Bielizna jest niezwykle ważna, gdy walczysz z bólem pleców!

Wiem, że ból pleców ma różne przyczyny. Lecz, nawet gdy walczysz z innym schorzeniem, pamiętaj, że warto upewnić się, by źle dobrany stanik nie pogarszał problemem. Podczas rehabilitacji korzystaj ze sportowych biustonoszy, które nie ograniczają zakresu ruchu. Dodatkowo pamiętaj, że zwykły stanik ma fiszbiny, które mogą zrobić Ci krzywdę podczas ćwiczeń!