×

Chcesz mieć zdrowsze plecy? Zrezygnuj z krzesła obrotowego

Przychodzi pacjent do doktora i mówi mu, że nie może się schylać, bo bolą go plecy. Co na to doktor? „Proszę się nie schylać”. Jakbyś zareagował, gdyby na tych słowach skończyła się Twoja wizyta u specjalisty? Prawdopodobnie trzasnąłbyś drzwiami i dał sobie spokój z lekarzami.

Jesteś w błędzie?

Bolą Cię plecy, a więc zaczynasz siedzieć prosto, przestajesz się garbi, wciągasz pępek i wzmacniasz mięśnie głębokie, bo „tak wypada”. Badania i praktyka pokazują jednak coś zupełnie innego. Utrzymywanie za wszelką cenę „poprawnej postawy”, unikanie skłonów czy skrętów tułowia wcale nie są drogą do sukcesu, jak wiele osób mylnie uważa.

Ruch to zdrowie

Kręgosłup, jak i całe nasze ciało, nie znosi braku aktywności. Jeżeli więc naprawdę chcemy, żeby służył nam jak najdłużej uprzykrzał nam życie, nie pozwólmy na to. Nie pozwólmy, aby przez wiele godzin pozostawał w jednej, niezmiennej pozycji i to bez względu na to, czy jest to pozycja siedząca czy stojąca.

Zrezygnuj z krzesła obrotowego

Wydawać by się mogło, że krzesło obrotowe jest genialnym rozwiązaniem. Ułatwia nam obracanie się w biurze, ma zamontowane kółka, które pozwalają nam przejechać kilka metrów do następnego biurka i jest regulowane. Coś Ci powiem… Jeśli masz obrotowe krzesło na kółkach, POZBĄDŹ SIĘ GO! Zawsze, kiedy wykorzystujesz funkcję krzeszła obrotowego, czyli przesuwasz się po podłodze czy wykonujesz obrót, pozbawiasz swoje ciało ruchu. Przemieszczasz się w sposób bierny za pomocą krzesła, podczas gdy to Twoje stawy, mięśnie i tkanki, których być może nie używasz już od kilku godzin, powinny Ci do tego służyć.

Pamiętaj, że nieużywane struktury tracą na elastyczności i robią się sztywne, co rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu, a jak wiemy, to, co nieużywane, lubi się psuć. Używaj więc swojego ciała tak często, jak jest to możliwe. Obracaj się sam, nie na krześle. Podchodź do swoich współpracowników, nie podjeżdżaj do nich. Nie bój się ruchu. W końcu ruch to zdrowie, czyż nie?

Źródła: www.kartamultisport.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować