zwyrodnienie kręgosłupa objawy
Kategorie Porady

6 typowych objawów zwężenia kręgosłupa, które rozpoznasz bez problemu. Nie ignoruj tego

Zwężenie kręgosłupa jest stanem, który występuje częściej u mężczyzn i kobiet po 50. roku życia i ma tendencję do pogarszania się z upływem lat. 

Może rozwijać się w różnych punktach wzdłuż kręgosłupa

Zwężenie kręgosłupa występuje, gdy kanał kręgowy – trzymając nerwy rdzeniowe i rdzeń kręgowy – zwęża się. To zwężenie powoduje większy nacisk na rdzeń kręgowy i nerwy, wywołując ogromny ból.

Zwężenie kręgosłupa jest związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Ponieważ jest to proces stopniowy i rzadko powoduje natychmiastowe objawy, subtelne zmiany zwężenia kręgosłupa często skutkują stopniowym zmniejszeniem aktywności fizycznej i rozwojem postawy bardziej kifotycznej lub zgiętej do przodu.

zwyrodnienie kręgosłupa objawy
google.com google.com

Zwężenie kręgosłupa, objawy:

Ponieważ zwężenie kanału kręgowego nabywamy z biegiem lat, możesz go nie zauważyć od razu. Oto 6 typowych objawów zwężenia kręgosłupa, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Ból pleców przychodzi i odchodzi. Twój ból może być ciężki przez jakiś czas, a potem nagle złagodnieć lub całkowicie zniknąć.
  2. Objawy rwy kulszowej. Możesz odczuwać drętwienie, uczucie szpilki i igieł, mrowienie lub osłabienie od dolnej części pleców do pośladków i nóg.
  3. Różne pozycje i ćwiczenia powodują ból. Chodzenie, jazda na rowerze lub po prostu stanie prosto może wywołać skurcze mięśni i ból w nogach lub plecach. Ból może być odczuwany nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej.
  4. Inne pozycje łagodzą ból. Siedzenie, leżenie lub przesuwanie się do przodu może złagodzić ból, ponieważ te nie naciskają na niektóre nerwy.
  5. Ból powoli ustępuje. Często ból trwa do kilku minut.
  6. Niewielkie zmiany mają duże znaczenie. Czujesz znaczącą ulgę, gdy pochylasz się nieco do przodu.

Jeśli te objawy brzmią znajomo, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ zwężenie kręgosłupa może się nasilić bez leczenia.

Leczenie zwężenia kręgosłupa

Nie ma lekarstwa na zwężenie kręgosłupa, jest jednak kilka metod leczenia, które mogą przynieść ulgę i pomóc opanować objawy. Lekarz może zalecić badania obrazowe, by ustalić lokalizację problemu i wskazać leczenie.

Pomocna jest często fizykoterapia, ukierunkowane ćwiczenia, leki i zastrzyki przeciwbólowe. Jeśli te metody nie zadziałają, można zalecić operację.

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: google.com google.com