Zwężenie kręgosłupa jest stanem, który występuje częściej u mężczyzn i kobiet po 50. roku życia i ma tendencję do pogarszania się z upływem lat.
Może rozwijać się w różnych punktach wzdłuż kręgosłupa
Zwężenie kręgosłupa występuje, gdy kanał kręgowy – trzymając nerwy rdzeniowe i rdzeń kręgowy – zwęża się. To zwężenie powoduje większy nacisk na rdzeń kręgowy i nerwy, wywołując ogromny ból.
Zwężenie kręgosłupa jest związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Ponieważ jest to proces stopniowy i rzadko powoduje natychmiastowe objawy, subtelne zmiany zwężenia kręgosłupa często skutkują stopniowym zmniejszeniem aktywności fizycznej i rozwojem postawy bardziej kifotycznej lub zgiętej do przodu.

Zwężenie kręgosłupa, objawy:
Ponieważ zwężenie kanału kręgowego nabywamy z biegiem lat, możesz go nie zauważyć od razu. Oto 6 typowych objawów zwężenia kręgosłupa, na które warto zwrócić uwagę:
- Ból pleców przychodzi i odchodzi. Twój ból może być ciężki przez jakiś czas, a potem nagle złagodnieć lub całkowicie zniknąć.
- Objawy rwy kulszowej. Możesz odczuwać drętwienie, uczucie szpilki i igieł, mrowienie lub osłabienie od dolnej części pleców do pośladków i nóg.
- Różne pozycje i ćwiczenia powodują ból. Chodzenie, jazda na rowerze lub po prostu stanie prosto może wywołać skurcze mięśni i ból w nogach lub plecach. Ból może być odczuwany nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej.
- Inne pozycje łagodzą ból. Siedzenie, leżenie lub przesuwanie się do przodu może złagodzić ból, ponieważ te nie naciskają na niektóre nerwy.
- Ból powoli ustępuje. Często ból trwa do kilku minut.
- Niewielkie zmiany mają duże znaczenie. Czujesz znaczącą ulgę, gdy pochylasz się nieco do przodu.
Jeśli te objawy brzmią znajomo, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ zwężenie kręgosłupa może się nasilić bez leczenia.
Leczenie zwężenia kręgosłupa
Nie ma lekarstwa na zwężenie kręgosłupa, jest jednak kilka metod leczenia, które mogą przynieść ulgę i pomóc opanować objawy. Lekarz może zalecić badania obrazowe, by ustalić lokalizację problemu i wskazać leczenie.
Pomocna jest często fizykoterapia, ukierunkowane ćwiczenia, leki i zastrzyki przeciwbólowe. Jeśli te metody nie zadziałają, można zalecić operację.