Kategorie Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Zwyrodnienie kręgosłupa, a dokładniej zwyrodnienie stawów kręgosłupa lub też choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowego to najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych kręgosłupa. Jakie są przyczyny i objawy takiego stanu rzeczy i na czym polega leczenie?

Zwyrodnienie kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest przewlekłą, a zarazem postępującą chorobą, która polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek łączących kręgi kręgosłupa. W zależności od miejsca zwyrodnienia, możemy wyróżnić zwyrodnienie kręgosłupa odcinka szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowego.

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie
Instagram

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny

Zwyrodnienie kręgosłupa występuje najczęściej u ludzi starszych, choć coraz częściej można je rozpoznać u osób młodszych. Chorobie zwyrodnieniowej sprzyja wiele czynników, jak chociażby: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, wiek, nadwaga, otyłość, wady postawy, przeciążenia organizmu, schylanie się, podnoszenie ciężkich rzeczy na zaokrąglonych plecach, osteoporoza, zmiany hormonalne, osłabienie mięśni brzucha czy osłabienie mięśni dna miednicy. Do zwyrodnienia dochodzi jeśli mazi stawowej jest za mało. W konsekwencji chrząstka stawowa robi się cieńsza, aż w konsekwencji zanika, przez co kość zaczyna się ocierać o kość, co powoduje silny ból podczas wykonywania jakiegokolwiek ruchu. Podobny efekt daje spłaszczenie się dysków, na których powstają osteofity zniekształcające stawy.

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie
Instagram

Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy

Jak już zostało wspomniane, podstawowym objawem jest ból kręgosłupa, który może mieć rożny charakter. Ból może występować po długotrwałej, wymuszonej pozycji ciała. W niektórych przypadkach ujawnia się przy niektórych ruchach, jak chociażby skłony w bok. Zdarza się, że ból występuje po wzmożonym wysiłku lub towarzyszy mu ból mięśni przykręgosłupowych. Niekiedy ma charakter korzeniowy, czyli promieniujący do barku, ręki, pośladka, uda, łydki lub stopy. Bez względu na objaw, każdemu z nich towarzyszy przeważnie niekomfortowe uczucie sztywności, z którym chory ma do czynienia zaraz po porannym wstaniu z łóżka. Uczucie zazwyczaj mija, kiedy organizm zostanie rozruszany.

Zwyrodnienia kręgosłupa – leczenie

I tutaj pojawia się problem, ponieważ zmian zwyrodnieniowych nie można zahamować, a tym bardziej cofnąć. Istnieje jedynie możliwość zmniejszenia szybkości, z jaką zwyrodnienie postępuje. Dla przykładu osoby otyłe w pierwszej kolejności powinny dążyć do zrzucenia wagi, aby możliwie zminimalizować skutki postępującej choroby. Jeśli zwyrodnienie spowodowane jest siedzącym trybem życia, należy odpoczywać czynnie wzmacniając tym samym mięśnie i wyrównując dysproporcje w ich napięciu. Trzeba pamiętać także o unikaniu błędów w codziennym życiu, które mogłyby przyspieszać rozwój choroby. W wielu przypadkach pomocna jest rehabilitacja ruchowa i fizykoterapia. Zdarza się także, że lekarz decyduje o zastosowaniu specjalistycznych ortez w postaci gorsetów ekstensywnych czy sznurówek lędźwiowych. W przypadku mocno zaawansowanej i postępującej choroby konieczna może być operacja, która polega na odbarczeniu uciśniętych elementów, stabilizacji i blokadzie kręgosłupa.

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie
Freepik

Zobacz zdjęcia ludzi, którym codzienny ból pleców nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Z pewnością przekonają Cię, że O PLECY WARTO I TRZEBA DBAĆ!

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.instagram.com